kask kask

JAKIE MATERIAŁY ZGROMADZIĆ PRZED ROZPOCZĘCIEM NAUKI NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE


Jak najszybciej weź się za skompletowanie materiałów z których będziesz się uczyć. Usystematyzujesz sobie w ten sposób zakres, i spokojniej spojrzysz na całość materiału jaka czeka do nauczenia. Zbieranie materiałów polecam zacząć najpóźniej 3 miesiące przed egzaminem. Przeznacz sobie na to tydzień konsekwentnej i skutecznej pracy.


1. Pobierz aktualne wersje PDF ustaw, np. z www.isap.pl wg listy aktów prawnych które obejmują zakres twojego egzaminu. Polecam segregację pobranych plików PDF w katalogach oznaczonych numerami 1-31 wg. oznaczeń na liście aktów prawnych.
Najwygodniej ściągnąć Tekst ujednolicony z wprowadzonymi zmianami. Ściągając sam masz pewność, że pliki są aktualne i wyrabiasz sobie dobry nawyk sprawdzania wykładni prawa w codziennej pracy. Jak korzystać z systemu ISAP wyjaśniam w kolejnym wpisie

2. Wydrukuj akty prawne. Wersja papierowa jest niemal niezbędna. To z niej najlepiej się uczyć i zaznaczać, kreślić, dopisywać komentarze. Zatem po ściągnięciu plików, systematycznie je drukuj (przynajmniej te akty które obowiązują w pełnym zakresie). Uprzedzam tylko, że drukowanie wbrew pozorom jest bardzo czasochłonne.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić masę czasu którą możesz przeznaczyć na naukę pytań, masz możliwość zamówienia u mnie zestaw dwóch segregatorów z wydrukiem aktów prawnych (tych obowiązkowych i dedykowanych dla Twojej specjalności). Zajrzyj na zakładkę w której możesz wypełnić formularz by zgłosić się po zestaw.

Tak na marginesie, to w pracy zawodowej polecam drukować sobie wszelkie roztrzygnięcia spraw, przychylne decyzje, stanowiska organów i tym podobne materiały których możemy później szybko użyć, by na przykład nakłonić urzędnika do wydania pozytywnej dla nas decyzji. Osobiście posiadam taki segregator i działa to znakomicie.

3. "Zorganizuj" sobie normy wg. zakresu jaki Cię obowiązuje. Generalnie normy są oczywiście płatne i można je nabyć z sklep.pkn.pl. Niemniej każdy pracując w branży ma „dostęp” do większego bądź mniejszego zbioru. Warto sprawdzić czy ma się wszystko co jest na liście, by za wczasu zdobyć brakujące pozycje. Niestety pytania na egzaminie ustnym bardzo często wykraczają poza podany spis i dotyczą nawet pojęć ze starych norm. Dlatego warto się wyposażyć w:

Specjalność Kb:
- Pn-B-03002-1999 - Konstrukcje Murowe Niezbrojone - Projektowanie

Specjalność IE:
- stara norma oświetleniowa – PN-84 E-02033 z 29.06.1984 – Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym
- stara norma odgromowa – PN-86 E-05003/01 z dnia 31.12.1986 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych – Wymagania ogólne
- PN-E-05100-1 z 03.1998 – Elektroenergetyczne linie napowietrzne Projektowanie i budowa

Jeżeli coś jeszcze powinno się znaleźć na tej liście, piszcie: kontakt to uzupełnię.

4. Wydrukuj normy - wszystkie! Wydrukowane włóż w segregator. Od tego momentu jest to twój osobisty "podręczny" zbiór wiedzy który powinien służyć Ci długi czas. Normy polecam podpisać gdyż bardzo często pożyczając mogą już nie wrócić. Dobrą praktyką jest posiadanie na pendrive w kieszeni wersję pdf zestawu norm i rozporządzeń! Bardzo często daje to silny merytoryczny oręż na gorących naradach budowy i urywa mdłą dyskusję. Polecam! Podręczny katalog aktów prawnych i norm robi wrażenie na niejednym "mądrali"

5. Zapytaj się starszych kolegów po fachu o udostępnienie materiałów! Z zapewne ogromnego gąszczu GB plików wybieramy to co uznajemy za wartościowe. Katalogujemy. Darował bym sobie stare exele o wątpliwej aktualności. Są naszpikowane błędami. Zastąpione zostały przez haustechnik.pl . Wykorzystaj natomiast zdjęcia, ksera pytań z egzaminów, listy pytań z egzaminu ustnego. Próbuj uzyskać od kogo się da pytania z jego egzaminu ustnego.


Kliknij więc w ISAP i do dzieła! Jak korzystać z ISAP dowiesz się klikając DALEJ->

Post "Jakie materiały zgromadzić przed rozpoczęciem nauki na uprawnienia budowlane" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2016.05.09 Zredagowano: -

enerpro © 2016