kask kask

JAK PRZEBIEGA EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE


W Pomorskiej Izbie Inżynierów Budownictwa przebieg egzaminu pisemnego wygląda następująco:


Czekając na holu przed aulą poproszony zostaniesz do ustawienia się w dwóch kolejkach wg. nazwiska (podział 4-K i L-Z). Po wylegitymowaniu dowodem osobisty dostajesz kopertę z testem i jesteś wpuszczony do sali egzaminacyjnej. Na sali pracownicy Izby proszą cię o podanie twojej specjalizacji i wskazują miejsce gdzie powinieneś usiąść. Na szczęście zdarza się, iż w wyniku zamieszania mogą posadzić obok siebie osoby z tej samej specjalizacji. Dopóki wszyscy nie wejdą na salę i nie zostaną rozlokowani panuje wszechobecny rozgardiasz. Jest to najlepszy czas byś ustalił kto dookoła Ciebie siedzi i przede wszystkim o jakiej specjalizacji są to osoby. Bardzo istotnym jest byś dowiedział się na jakie uprawnienia (pełne/ograniczone, wykonawstwo/projekty/komplet) zdają te osoby. Powód jest prosty, nawet jeżeli to ta sama specjalizacja to lista pytań będzie inna i nie warto wówczas porównywać czy w 25 pytaniu dana osoba odpowiedziała A, B czy C. Pojawia się więc pytanie, czy można rozmawiać. Oficjalnie oczywiście nie, ale i na początku i na końcu egzaminu gdy ludzie wychodzą i robi się hałas, można coś pogadać. Zresztą egzamin jak każdy inny, zatem i metody konsultacji standardowe.

Jeżeli chcesz więc skonfrontować swoje odpowiedzi, warto poczekać do końca mimo, iż wcześniej wypełniłeś test. Ludzie oddają testy, robi się zamieszanie a dodatkowo, osoby które wcześniej pilnowały porządku biorą się na bieżąco za sprawdzanie oddanych testów. Zatem i pilnowanie jest mniejsze. To jest twoje 15 min. które można wykorzystać na konsultacje. Przydadzą się wówczas znajomi z kursu na uprawnienia, którzy mogli zostać posadzeni blisko Ciebie. Wiesz więc kogo warto zapytać by wyjaśnić pytanie.

Przedstawiony opis dotyczy przebiegu egzaminu w Pomorskiej Izbie Inżynierów Budownictwa ale z tego co wiem w pozostałych wygląda mniej więcej podobnie (wpuszczanie na innych zasadach). Jeżeli jednak wiesz, że w twojej Izbie jest jakoś nietypowo, pisz poprzez kontakt a uzupełnię niniejszy artykuł o te informacje.


Jeżeli chodzi o formalności, to na uprawnienia bez ograniczeń (projektowanie + kierowanie) dostajesz:
- 90 pytań na które składa się:
- 63 pytania z prawa budowlanego oraz innych ustaw i rozporządzeń
- 18 pytań z warunków bezpieczeństwa i higieny pracy
- 9 pytań z KPA
Czas egzaminu to 135. Aby zaliczyć prawidłowo musisz odpowiedzieć na 68/90 pytań czyli mieć 76%

Bez ograniczeń, ale tylko projektowanie lub kierowanie:
- 75 pytań na które składa się:
- 53 pytania z prawa budowlanego oraz innych ustaw i rozporządzeń
- 15 pytań z warunków bezpieczeństwa i higieny pracy
- 7 pytań z KPA
Czas egzaminu to 115. Aby zaliczyć prawidłowo musisz odpowiedzieć na 57/75 pytań czyli mieć 76%

Dla pozostałych uprawnień w ograniczonym zakresie , podział pytań znajdziesz na stronie Izby


JAK WYPEŁNIĆ TEST - METODA RĘKI SPOKOJU WG. HAUSTECHNIKA ;)

Po otwarciu koperty i wyjęciu testu, przejedź spokojnie, kolejno po każdym pytaniu i zakreślaj wyłącznie odpowiedzi których jesteś absolutnie pewien.
Treści pytań i odpowiedzi czytaj dokładnie i w całości, by nie złapać się na zmianie któregoś ze słów kluczowych, np. "CO WYMAGA ..." a CO "NIE WYMAGA ...". Nie zatrzymuj się na pytaniach z którymi masz problem. Nie panikuj i przejdź do kolejnego pytnia, aż dotrzesz do końca testu. Zlicz sumę pytań na które odpowiedziałeś i zapisz tę wartość gdzieś z boku kartki.

W kolejnej rundzie rozwiąż pytania trudniejsze, ale nadal pomijaj te najbardziej problematyczne. Sprawdź strukturę testu - czyli układu pytań. Często jest tak, że odpowiedź na jedno pytanie zawiera się w innym, lub treść wyklucza jedną z odpowiedzi A/B/C/.
Zlicz wszystkie pytania, na które do tej pory odpowiedziałeś i zapisz sumę pod wcześniej zanotowaną wartością.

Trzecia runda to pytania najtrudniejsze i najbardziej zaskakujące. Tutaj pozostaje:
- droga dedukcji i kolejnych wykluczeń mało prawdopodobnych odpowiedzi
- podpytanie kogoś z sali
- strzelanie - może się sprawdzić założenie, że najbardziej prawdopodobna odpowiedź to ta najdłuższa, albo zawierająca zwrot "właściwy organ"

Czwarta runda to całościowe sprawdzenie i przeczytanie dokładnie wszystkich pytań, by nigdzie nie strzelić gafy. Zastanów się jednak dwa razy, jeżeli zawachasz się, by zmienić odpowiedź dla pytań z rundy I i II. Często pierwsza myśl i automatyczne zaznaczenie jest pewniejsze od powtórnego rozmyślania nad pytaniem.

Zanotowane wcześniej sumy poprawnych odpowiedzi, z dużym prawdopodobieństwem wskarzą Ci jakiego wyniku egzaminu możesz oczekiwać. Jeżeli brakuje Ci punktów do poziomu zdawalności, musisz koniecznie popracować nad pytaniami trudnymi.

Po wyjściu zapamiętaj pytania niestandardowe i problematyczne. Wypisz je i podeślij do mnie, lub wypełnij formularz zgłoszenia pytania. Wraz z odpowiedziami umieszczę je w serwisie na kolejną sesję egzaminacyjną.
Nie nakręcaj się dyskusją po egzaminie o odpowiedziach. Wiesz jaki miałeś wynik w podliczonych pewniakach i czego oczekiwać.

Jeżeli (ODPUKAĆ) byś nie zdał, przejź się do Izby, by jak naszybciej zobaczyć swój test. Weź ustawy i rozporządzenia. Pytania często są niejednoznaczne i jeżeli zabrakło Ci 1 - 2 punktów, możesz coś ugrać. Znam takie przypadki, gdzie wizyta i dyskusja zmieniła wynik egzaminu. Jeżeli już tam jesteś i jest możliwość, zrób zdjęcia egzaminu i prześlij je do mnie (przed wejściem wycisz dzwonki i dzwięk migawki). Jest to największa wartość dla serwisu i kolejnych zdających. Umieszczę je w bazie by poszerzyć pulę pytań. Do tego samego zachęcam równiez tych którzy zdali a chcieli by zrobić coś dobrego i jednocześnie zobaczyć gdzie zrobili błędy.
Robisz testy, wiesz jak zdać pisemny. A co z ustnym...? By się dowiedzieć kliknij DALEJ->

Post "Jak przebiega egzamin pisemny na uprawnienia budowlane" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl
Umieszczono: 2016.05.12 Zredagowano: 2017.02.26

enerpro © 2016