kask kask

EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
POMORSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA



Specjalność: IE
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu pisemnego w mojej Izbie:
Na egzamin wpuszczano najpierw osoby zdające uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej - była ich znaczna większość. W następnej kolejności wpuszczano resztę osób. Te pierwsze osoby sadzano co drugie miejsce, a potem dosadzano osoby z innej specjalności. Były zatem bardzo małe możliwości aby usiąść obok kogoś kto zdaje to samo. Sam egzamin - dobrze pilnowali i rozmowy były mało możliwe - siedziałem na końcu sali. Pytania - miałem ich 75. Polowe zaznaczyłem na spokojnie przez pierwsze pół godziny, następną godzinę myślałem nad kolejnymi - bo nie byłem pewien. W sumie wyszedłem 20 min przed czasem. Generalnie jak bym wszystko wiedział to egzamin jest do oddania po max godzinie na spokojnie, także 115 min które miałem to naprawdę dużo czasu...

Było dużo pytań z aktów prawnych:
Pytania były - prawo budowlane, kodeks administracyjny, BHP, p.poż, kilka pytań z zagadnień kolejowych, i ogólnych warunków, brak pytań z "samolotów", budowli morskich, z dróg chyba też nie było..., było pytanie z gazociągiem

Było dużo pytań z aktów prawnych:
Serwis przydatny jak najbardziej, korzystałem w dużej mierze.




Specjalność: IM
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu pisemnego w mojej Izbie:
Najpierw wpuszczano specjalność KB (strzelam że to około 75% wszystkich zdających), ich rozsadzano. Pozostałe specjalności siadały pomiędzy. Wiele osób wychodzi już nawet po 30 minutach, więc sala szybko pustoszeje i myślę że nie da rady się komunikować z uwagi na duże przerwy miedzy kolejnymi osobami. Myślę, że warto robić bardzo dużo testów. Ja skupiłem się na Prawie, KPA i rozporządzeniach mostowych. Sporo pytań jednak było z certyfikacji, ochrony środowiska i p.poż. na które kojarzyłem z testów ale nie pamiętałem odpowiedzi.

Opinia o szkoleniu w Izbie:
1.Na szkoleniu organizowanym jest dokładnie omówione Prawo Budowlane, KPA i warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od samego słuchania te akty od razu zna się na pamięć i raczej nie trzeba do nich nawet wracać.
2.Prowadzący BHP udostępnia bardzo przydatną prezentację która zawiera właściwie 90% zagadnień o które są pytania.
3.Pozostali prowadzący (ochrona środowiska i zwłaszcza materiały budowlane) zanudzają okropnie.
4. Niestety jeden z prowadzących typowo (rok do roku) zajęcia z Prawa i innych rozporządzeń o warunkach technicznych (p.X) złamał nogę przez co zastępował go X czytający na głos rozporządzenia słowo w słowo, spóźniający się notorycznie. Nie przyjechał nawet na ostatnie zajęcia podczas kursu przez co został wyrzucony z tego co mówili organizatorzy.
5. Podsumowując około 50% zajęć było naprawdę ciekawych i przydatnych. Pozostałe można spędzać rozwiązując testy, albo na nie nie chodzić. Myślę że gdyby swoją część prowadził typowo pan Użarowski, który teraz złamał nogę byłoby znacznie ciekawiej i mógłbym powiedzieć że 70-80% czasu było wartościowo spędzonego. (Z tym p.X mieliśmy zajęcia dodatkowe po zakończeniu kursu i zrobił bardzo dobre wrażenie).

Było dużo pytań z aktów prawnych:
Tak, jak na specjalność mostową dużo pytań było z certyfikacji i normalizacji materiałów (ok 5/75) oraz ochrony zabytków 5-10/75. Zero pytań z ochrony środowiska, tylko jedno z geodezji.

Było dużo pytań z aktów prawnych:
Tak, uczyłem się z bazy pytań testowych. Nie z generowanych testów, tylko pytań jedne po drugim wg aktów prawnych. Było to pomocne.




Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu pisemnego w mojej Izbie:
wchodzą najpierw Kb potem pomiędzy ich reszta. Nie było komunkacji. Wyniki były na stronie izby koło 16.




Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu pisemnego w mojej Izbie:
1. Sprawy organizacyjne
- warto być 20-30 min przed godziną wyznaczoną przez izbę, bo czasami odnalezienie miejsca gdzie jest egzamin może zająć chwilę (tym bardziej jeżeli jest się pierwszy raz na kampusie AWFiS:). Dodatkowo warto mieć chwilę na pójście na spokojnie do toalet. Ale to oczywiście jest sprawa indywidualna
- na salę w pierwszej kolejności wpuszczani są konstruktorzy, dopiero potem reszta specjalności; wpuszczanie odbywa się w 2 kolejkach od A do Ł i od M do Ż
- przy wejściu pokazujemy dowód i dostajemy kopertę z pytaniami
- jak wszyscy wejdą to są ogólne informacje o przebiegu egzaminu pisemnego i ustnego, m.in. kiedy wyniki (tego samego dnia co pisemny), jaka grupa zaczyna ustny (konstruktorzy - upr. do proj. i kier. rob. bud. bez ogr.), odpowiedzi zaznaczamy "X", informacja jak zaznaczać pomyłki -> chyba najważniejsze info, bo oprócz obwiedni z okręgu trzeba wykonać podpis przy każdej zmianie, gdzie podpisać i co sprawdzić po otwarciu koperty, było też info odnośnie ustnego, że akty i normy będą w wersji papierowej i cyfrowej, można też mieć swoje materiały, ale jest warunek, żeby nie było na nich własnych notatek, musi być czysty tekst aktu lub normy; oglądać prace z egzaminu pisemnego dla tych co nie zdali - od soboty, dla tych co zdali - po całej sesji egzaminacyjnej; egzaminy ustne rozpoczynają się w soboty od 8, a w tygodniu od 11
- podczas egzaminu część członków komisji siedzi, część chodzi, chodzą też osoby (w liczbie kilku) upoważnione do robienia zdjęć
- egzaminy oddaje się przy wyjściu z sali przy drzwiach, nie podchodzi się do komisji

2. Sam egzamin
- czasu jest sporo, więc na spokojnie można przeczytać pytania i się nad nimi zastanowić, wychodzące osoby tworzą lekką presję, ale to jest też konsekwencją tego, że niektórzy mają mniejszy zakres i przez to mniej czasu
- stres daje o sobie znać, bo czasami ręka drży, szczególnie jak nie jest się pewnym czy nie zna się odpowiedzi

3. Wskazówki dla innych
Rozpocząć naukę na spokojnie dużo wcześniej przed egzaminem, żeby przed samym egzaminem tylko robić testy - czytając nie da się wszystkiego zapamiętać, choćby się chciało. Ja niestety zacząłem dość późno i wykonałem swoisty program minimum skupiając się na jednym źródle testów, co powodowało, że niektóre pytania były dla mnie zaskoczeniem, a dla innych nie. Na pewno nie ma się co zrażać, że czasami zapomina się niektórych rzeczy podczas nauki, najlepiej wtedy robić sobie skojarzenia, nawet najdziwniejsze.




Specjalność: Kb

Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Przebieg egzaminu pisemnego w Izbie: Wskazówka: zaznacza pytania na które jesteś pewien odpowiedzi, potem przelicz ile masz błędnych i wróć się do początku. Nie wychodź z sali jak się okazuje że masz tych poprawnych bardzo mało. Jak pierwsi dziobacy oddadzą testy i komisja zajmie się ich sprawdzaniem, zamiast chodzeniem po sali, to z pewności uda ci się na połowę z tego czego nie jesteś pewny udzielić prawidłowej odpowiedzi.
Opinia o szkoleniu w Izbie: Sama idea chodzenia na kurs jak najbardziej polecam. W mej pamięci na pewno pozostanie na dłużej to co usłyszałem ma wykładach niż to zostanie w głowie po przerobieniu setek testów . Natomiast żeby przygotować się dobrze do egzaminu z pewnością wystarczy poświęcić odpowiednią ilość roboczogodzin na przerabianie tylko testów i to wystarczy na część pisemną. Wykłady mi w tym za dużo nie pomogły-może tylko czasami coś zaświeciło w głowie, że facet o tym mówić. I jeszcze dowcipy Kondrackiego o żabkach - bezcenne.
Było dużo pytań z aktów prawnych: 53 pytania z ustawy Prawo budowlane oraz innych ustaw odpowiadających zakresowi specjalności uprawnień budowlanych, o które kandydat się ubiega, a także aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie; • 15 pytań z warunków bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlanych; • 7 pytań z postępowania administracyjnego.




Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Przebieg egzaminu pisemnego w Izbie: Budynek Amber expo. Były dwie sale. Na pierwszej konstrukcja i instalacje, na drugiej reszta. Rozsądzania co drugie miejsce w pierwszej kolejności potem uzupełniano.
Opinia o szkoleniu w Izbie: Nie chodziłem, uważam ze strata pieniędzy.
Było dużo pytań z aktów prawnych: Nowością dla mnie były pytania ze stacji metra oraz ustawy prawo górnicze.




Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Przebieg egzaminu pisemnego w Izbie: Najlepiej usiąść koło Kolegi, znajomego itd itd. Ryzykowne, ale może warto.
Opinia o szkoleniu w Izbie: Nie korzystałem ze szkoleń.
Było dużo pytań z aktów prawnych: Dużo pytań z Prawa Energetycznego (dokładnie nie pamiętam, ale chyba z 5). Trzy pytania były z ochrony zabytków. Z programu może było z 70% pytań. Reszta to nowość. Widać, że ludzie którzy przygotowują pytania mają dobrą orientację jakie pytania są przerabione przez przygotowujące się osoby. Program jest b. dobry, ale trzeba te ważniejsze ustawy dobrze przeanalizować. Same pytania z programów nie wystarczą.




Specjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Przebieg egzaminu pisemnego w Izbie: Egzamin odbywał się na dwóch salach. Na większej grupa konstrukcyjne i sanitarna - na mniejszej reszta. Wejście na podstawie DO po otrzymaniu koperty z pytaniami wchodzi się do sali i siada według własnych upodobań z zachowaniem jednego miejsca odstępu jedno krzesło wolne od innych egzaminowanych więc bez problemu siedzieliśmy blisko siebie z możliwością mocno dyskretnej komunikacji. Gdy miejsca się zapełniały pomiędzy nas siadały osoby z innych branż lecz zajęły tylko kilka tych pustych miejsc. Komisja i przeważającej większości nie ruszała się od stołu było dwóch ambitnych maszerujących po sali, do tego kilku fotoreporterów:) Był osobnik któremu powiedziano "proszę się przesiąść i cieszyć się że pisze Pan dalej" - ale chyba prowadził nadzwyczaj burzliwą dyskusję słyszalną w innych rzędach. Atmosfera pozytywna ale poważna.
Było dużo pytań z aktów prawnych: Pojawiły się pytania dotyczące wycinki drzew (terminy, pozwolenia, czy do drzew ma coś ochrona zabytków). Z pytań których nie spotkałem rozwiązując testy były pytania z prawa energetycznego - dokładnie o czasy przerw w dostawie energii (bez poinformowania i poinformowane oraz jaki termin powiadomienia ma zakład energetyczny (3,5,14 dni) o ile dobrze pamiętam. Reszta pytań jak najbardziej z bazy która jest aktualna.






Dodaj proszę po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO PISEMNYM



Jeżeli wiadomości te okazały się dla Ciebie ciekawe, podziel się nimi proszę udostępniając stronę na FB, by dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/






Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - POMORSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2019.04.17 Zredagowano: -

enerpro © 2016