kask kask

EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - ZMIANY W OZNACZENIACH AKTÓW PPRAWNYCHNie wiem czy wiesz, ale już na wcześniejszą sesję – JESIEŃ 2017 IZBA wprowadziła „niespodziankę” w postaci zlikwidowania rozróżnienia na znajomość „ogólną” i „pełną” aktu prawnego.

Przez lata oznaczenia te pomagały w przygotowaniach do egzaminu, bo wiadomo bylo na czym się skupić a comożna pominąć. "Pełna znajomość" dotyczyła najważniejszych dla danej specjalizacji aktów, które trzeba było znać. Oznaczenie "ogólna znajomość" było dla całej mniej istotnej reszty. Mało tego, dodatkowo były oznaczenia które części aktu – typu: dla IS: tylko ROZDZIAŁ X-XI danego aktu obowiązywał do nauki.
Jak to wyglądało wcześniej, możesz zobaczyć na spise aktów prawnych z wiosny 2017 dostępnym tutaj

Z braku czasu i ogromu materiałów do przeczytania, uczący zazwyczaj skupiali się więc na opisanych jako „pełna znajomość” czyli najważniejszych aktach.
Jak widzisz, sytuacja była dosyć klarowna, a przynajmniej bardziej niż teraz.


Wszystko zmieniło sie na sesję JESIEŃ 2017, gdzie zlikwidowano oznaczenia "ogólna/szczegółowa znajmomość" jak też uściślenia zakresu danego aktu dla każdej specjalizacji.
W ten oto sposób nie wiadomo na czym się skupić i które części aktów czytać. Zamist 2,5 tyś. stron do nauki jest ok. 5-6tyś. Zakładam, iż przyczyną do tego było odwołanie do Izby po niezdanym egzaminie pisemnym, z pretensjami do pytań z aktów oznaczonych znajomością ogólną. Izba więc w prosty sposób pozbyła się tego typu zarzutów, i teraz Ty masz problem.

Nie jest jednak aż tak źle ;)
Ponieważ posiadam wykazy IZBY z poprzednich sesji, oznaczenia te przeniosłem na aktualny spis ustaw i rozporządzeń na sesję Jesień 2017, wskazując akty które były praktycznie od zawsze oznaczone jako obowiązkowe i pozostałe - ogólne.
Ponadto sporządzając ten wykaz, oznaczyłem akty prawne które zmieniły się w stosunku do poprzedniej (wiosennej) sesji. Być może warto na nie zwrócić uwagę, gdyby Izba chciała wprowadzić pytania z nowinek.
Pamiętaj, oznaczenie "znajmość ogólna" dotyczy aktów pobocznych dla danej specjalizacji (mniej ważnych), aczkolwiek nie można wykluczyć, że jakieś jednostkowe pytanie może się trafić.
Ponieważ już niedługo egzamin, sprawdź czy czytałeś właściwe rzeczy, czy jest coś co należy nadrobić. Jeżeli jeszcze nie przysiadłeś do nauki to tym bardziej wiesz na czym się skupić.

- Oznaczenia aktów dla KB_jesień_2017
- Oznaczenia aktów dla IS_jesień_2017
- Oznaczenia aktów dla IE_jesień_2017
- Oznaczenia aktów dla ID_jesień_2017


Dedykowany zestaw aktów prawnych dla danej specjalizacji i typu uprawnień, który możesz zamówić, obejmuje właśnie wszystkie pozycje obowiązkowe (oznaczone jako pełna znajmość). Dorzucam też kilka dodatkowych z których pojawiają się pytania na pisemnym. Ciężko to wszystko przeczytać a w głowie tym bardziej nic nie chce zostać. Dlatego warto się skupić na pewniakach i aktach najważniejszych dla specjalizacji i kluczowych ogólnych typu PB, KPA itp. bo pytań z nich będzie najwięcej.


Na koniec, przytoczę tylko zapis który ma Izba Architektów na swojej stronie, pod spisem aktów na daną sesję, a który idealnie oddaje meritum sprawy:
"...Jednocześnie informujemy, że przedstawiony materiał nie może stanowić podstawy do formułowania jakichkolwiek roszczeń i odwołań związanych z procedurą egzaminacyjną..."
I wszystko jasne ;)


Jeżeli informacja ta była dla Ciebie przydatna, bardzo proszę o udostępnienie na FB u dole strony, by dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/
"By oszczędzić czas zdającym"


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - ZMIANY W OZNACZENIACH AKTÓW PPRAWNYCH" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.10.31. Zredagowano: 2018.03.17

enerpro © 2016