kask kask

EGZAMIN USTNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
DOLNOŚLĄSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWASpecjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Jeśli chodzi o wrażenia to Komisja bardzo miła i uprzejma, w trudnych momentach pomagała znaleźć właściwy kierunek myślenia:) Czas na przygotowania bardzo mały na aż 10pytań, ale jeśli znamy dobrze gdzie szukać (w materiałach ze szkolenia) to na pewno szybko można sobie przypomnieć i przeczytać najważniejsze rzeczy. Co do możliwości korzystania ze swoich materiałów – niestety nie. Osoba, która siedzi w pokoju przygotowań wystawia nam ocenę z praktycznego posługiwania się materiałami, choć nikt o tym nie pisał do tej pory jednym z kryteriów oceny przy wyniku jest też znajomość aktów prawnych i sprawdzenie czy kandydat/ka wie gdzie to znaleźć. Moja rada: – w tzw. „jednym paluszku" Ustawa Prawo budowlane i Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – być pewnym siebie i postarać się opanować stres bo jak zaczynają się „telepać" dłonie w trakcie przygotowań to ciężko odszukać cokolwiek w tych materiałach – trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, długopis i dobry humor:) Spotkanie z komisją jest stresujące, ale trzeba pamiętać, że na budowie czy w projektowaniu w przyszłości będziemy musieli szybko podejmować decyzje i nikt nam nie podpowie rozwiązania jak coś się stanie tylko wtedy poniesiemy tego konsekwencje. Uprawnienia budowlane to duża odpowiedzialność. Dlatego nie nie ma się co martwić na egzaminie
Pozdrawiam wszystkich czytających ten post i życzę powodzenia:)

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Bardzo przydatne

Książki z których warto się uczyć:
materiały z kursu
Specjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja nastawiona pozytywnie. Egzamin to bardziej rozmowa niż odpytywanie. Jeśli widzą, że mówisz konkretnie i wiesz o czym to nie drążą tematu dalej. Mój egzamin trwał ok. 15-20 minut. Wynik pozytywny.

Książki z których warto się uczyć:
Jeśli ktoś nie zdąży przeczytać całości materiału to polecam przeczytanie zeszytów cobrti instal - ratują życie :)
Specjalność: IE
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2018

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Przydatne, nawet bez notowania - wystarczyło słuchać

Jak się przygotowałem:
Materiały szkoleniowe z kursu izby i szukanie w nich odpowiedzi na pytania m.in. z haustechnika

Opinia o serwisie:
Bardzo przydatne
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja spoko, próbowała podpowiadać ale też łapała za słowa. Nie odpowiadać na około. Oni też chcą iść do domu i najlepiej by było dla nich usłyszeć, krótką zwięzłą i poprawną odpowiedź na pytanie. W sali przygotowań są tomy podzielone, ja pierwszy raz je widziałem i sobie poradziłem ale na początku zacząłem panikować - zerknąć do spisu treści odszukać rozporządzenie, numerek a później numerek w odpowiednim tomie. Materiałów, żadnych swoich. Ogólnie to myślałem, że będzie większa sala a ja będę odpowiadał przy tablicy. W rzeczywistości jest to pokój w którym siadasz do stołu razem z komisją.

Jak się przygotowałem:
Przerabiałem pytania z haustechnika, poradnik majstra, choć lepiej by było mieć stare książki z technikum budowlanego. Sam ustny to tak tydzień przygotowań, ale wcześniej, każdy akt prawny chociaż raz przeleciałem wzrokiem.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie byłem na szkoleniu i jak ktoś jest zdyscyplinowany i nie boi się książek to sobie bez szkolenia poradzi.

Opinia o serwisie:
Dziękuje za pomoc Haustechniku! :)
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: Wiosna 2018

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Absolutnie strata czasu i pieniędzy. Kilka wykładów wartych uwagi, szczególnie p. Marka
Książki z których warto się uczyć:
Poradnik Majstra Budowlanego, Warunki Techniczne
Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Odczucia co do komisji mam neutralne - nie mogę powiedzieć, że była miła lub niemiła. Pytanie - odpowiedź, bez zbędnej rozmowy. Materiały są dostępne, nie można mieć swoich. Najlepiej uczyć się z zestawów pytań z poprzednich lat.
Opinia o serwisie:
Dobrze przygotowana baza pytań, wystarczyła w zupełności do przygotowania się. Część pytań powtórzyła się.
Specjalność: ID
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Komisja bardzo w porządku, panowie bardzo życzliwi. Nie można mieć ze sobą żadnych materiałówSpecjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Ja czytałem majstra budowlanego i przerabiałem pytania z Haustechnik
W izbie dolnośląskiej nie można mieć żadnych swoich materiałów. Komisja zapewnia materiały tożsame z tymi, które dostaje się na kursie.
Serwis jest bardzo pomocny, korzystałem zarówno z przesłanych zestawów na ustny (dla Kb jest bardzo dużo pytań) oraz z testów na stronie.
Specjalność: Arch.
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Uczyłam się z Nowego Poradnika Majstra Budowlanego.
Zdawałam w Dolnośląskiej izbie w sesji zmimowej2017. Komisja była dziesięcioosobowa. Miałam niewiele czasu na przygotowanie się (ok.15 min-było opóźnienie). Miałam swoje materiały- ustawy i rozporządzenia. Warto mieć oznaczenia-by szybko odnaleźć w stercie materiałów dane zagadnienie. Moim zdaniem najlepiej zacząć od tego co wiemy najwięcej, a później mówić, mówić, wtedy komisja widzi, że znasz dobrze temat i każe przechodzić dalej do kolejnej odpowiedzi. Można było szkicować podczas odpowiadania na dane zagadnienie. Miałam pytania na egzamin ustny zgromadzony z Hausttechnik. Bardzo pomocny materiał(wynik pozytywny egzaminu). To było moje drugie podejście do ustnego i część pytań się powtarzała.
Specjalność: IS
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Szkolenie bardzo przydatne. Zachęcam do uczęszczania
Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja bardzo miła i sympatyczna. Wszyscy uśmiechnięci. Naprowadzali na dobry tok myślenia jeśli ktoś lekko pogubił się w swoich odpowiedziach. Mimo wszystko trzeba mieć zasób wiedzy żeby odpowiedzieć właściwie. 2. Materiały udostępnione w izbie - te same co na szkoleniu. 3. Wskazówki - zacznijcie mówić nawet jeśli macie znikomą wiedzę na dany temat. Nigdy nie mówicie, że czegoś nie wiecie, bo z automatu macie niezdane.
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017
Książki z których warto się uczyć: Nowy poradnik majstra budowlanego (może nie wszystkie działy bo są przestarzałe) Budownictwo ogólne - Tom 3 - Elementy budynków, podstawy projektowania
Komisja bardzo pozytywnie podchodzi do zdających, nie ma zbędnego dopytywania jeśli widzą, że w pewnej kwestii nie jest się pewnym. Zabrać długopis i dowód, kartki i przepisy oraz normy dają.
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Cały Majster Budowlany
Nie można mieć ze sobą materiałów, czekają gotowe. Przygotowanie 25 min. Komisja bardzo przyjazna.
Specjalność: IKI
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Czytałem tylko instrukcje kolejowe i rozporządzenia.
Komisja 3 osobowa. Materiały były dostępne w sali do przygotowania.
Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2016

Wszedłem z obsunięciem czasowy. Czasu na przygotowanie też było więcej niż 25 min. Miałem około 35-40 minut. Generalnie jest tak, że jak wchodzisz to jedna osoba jest przed komisją, a jedna się przygotowuje, więc jesteś jakby trzeci w kolejce. Komisja składała się z 4 osób - z czego rozmawiałem z dwoma. Odpowiada się na pytania w dowolnej kolejności. Jak komisja widzi ze znasz odpowiedz to prosi o przejście do następnego pytania. Jeśli gdzieś, czegoś nie dopowiedziałeś to zadaje pytania pomocnicze - u mnie miały na celu naprowadzenie mnie na właściwą odpowiedź + musiałem zrobić dodatkowy rys więźby. Generalnie komisja sprawiała wrażenie przyjaznej - siedzą za stołem i wcinają orzeszki i paluszki co ciut rozprasza :) Trzeba być wyluzowanym, pewnym siebie, pokornym i myśleć - niestety żadna z tych cech nie występuje w stresie :) ale generalnie jak już siadłem i zacząłem mówić to stres minął. Jak odpowiedz na wszystko to komisja wyprasza cię na 1 minutę. Po tym cię wołają i oznajmiają pozytywny / negatywny. Jeszcze dodam od siebie, że nie można mieć swoich materiałów a te przygotowane przez izbę są takie same jak te które dostaliśmy na kursie. Może to oczywiste ale pamiętajcie by wziąć dowód osobisty i długopis ;) kartki na notatki dostaniecie na miejscu. Przewodniczący w miarę pomaga pytaniami, jedna z pan (sekretarz) bardzo pomocna, druga pani chyba nie przepada za kobietami w budownictwie.Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2016

Ogólne spostrzeżenia:
Byłem trzeci i obsuwa była już taka, że czasu na przygotowanie miałem niecałą godzinę.
Pytania 5. i 6. To w zasadzie zdublowane to samo pytanie (Pani powiedziała, że widocznie system tak wylosował).
Przygotujcie sobie też odpowiedź na pytanie przewodniczącego: po co tu jesteście? Jakie dwie najważniejsze informacje znajdują się na dyplomie ukończenia studiów? Itp. Moja obrona zaczęła się od odpowiedzi na tego typu pytania. Ogólne wrażenie raczej negatywne. Pytania błędne, zdublowane, niesprecyzowane. Życzę Wam więcej szczęścia, bo to chyba one tutaj odgrywa najważniejszą rolę.
Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2016

Na przyszłość, dla kolejnych zdających, kilka dobrych rad.
Zapisać się na kurs. Materiały (rozporządzenia i normy) na egzaminie są takie same więc się połapałem ale hmmm na kursie 3 tomy a tu chyba z 5. Ci co byli to wiedzą. Wykonawcze, projektowe, ograniczone. Jak kogoś nie było to choć ściągnąć sobie ze strony listę i zobaczyć co gdzie jest. Siadać przy stoliczku i od razu odrzucić tomiszcza, które nie są wasze. Na pisemny uczyć się głównie najważniejszych rozporządzeń. Podobno na kursie na Górnym Śląsku mówią wprost tylko to i to. A z tego pierwszy paragraf. U nas było tego mniej. Podchodzili do zadania jak typowi belfer masz umieć wszystko.
Pytania na ustnym z budowy hmmm dużo szczęścia. I chyba tylko szczęście. Jak dostaniesz to co robiłeś na budowie to zdasz. Jak nie to nie. Muszą widzieć, że robiłeś. Wrzucać przykłady. A tu była taka sytuacja a tam była inna. Chyba najbardziej im się podobało (miałem pytanie z budowy i eksploatacji kominów) jak powiedziałem o normie omówiłem i dodałem od siebie: norma normą, zasady zasadami a ciągu i tak nie ma. Więc z doświadczenia wiem i tak projektuję, że należy komin robić wyższy niż kalenicę… Na ustny BHP z budowy to podstawa. Trzeba mieć w małym palcu.
Nie czytać z kartki. Mieć własny długopis i nic więcej. A system: komisja pytająca zamknięta w pokoju a w drugim obok losujesz pytania i się przygotowujesz (pod nadzorem jednej Pani) hmmm mistrzostwo świata. Mniej stresów i tak spokojnie można się skupić. A zdałem, bo miałem szczęście. Losowałem dwa zestawy wykonawcze i projektowe. Na obu po 4 pytania z czego dwa się powtarzały i na oba wiedziałem. Czyli 4 pytania zrobione. A kolejne 4 da się znaleźć w materiałach. Jest dużo czasu. Na pytanie Pana Przewodniczącego typu „co masz na dyplomie” należy odpowiedzieć zgodnie z Rozporządzeniem o stopniach: Kierunek studiów i tytuł magistra. I nic więcej.
Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2016

Komisja bardzo miła, na kilka pytań odpowiedzieli sami, a ja się tylko z nimi zgodziłam i zdałam:) Trzeba być tam pewnym siebie i tyle.Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2016

Egzamin udało mi się zaliczyć. Wg listy byłem kolejną osobą, była już obsuwa, więc czasu na przygotowanie miałem bardzo dużo około 45 min. Komisja raczej przychylna. Moja rada to być pewnym siebie, mówić i nie dać dojść komisji do słowa. I uwierzcie wiem, co mówię nie był to mój pierwszy egzamin.Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja bardzo przyjazna, ale jest jeden warunek - ZOSTAWIĆ KURWA KARTKĘ W SPOKOJU! Trzeba odpowiadać swoimi słowami, najlepiej przywołując przykład z praktyki zawodowej. Wtedy na bank się zda. Kartka = śmierć. Tylko w ostateczności zerkać.Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Ogólnie nie powiedziałbym, że komisja jest sympatyczna, ale może to dlatego, że zdający przede mną mocno ich zdenerwował. Zdążyli mnie już zaprosić do środka, po czym stwierdzili, że jednak chcą sobie jeszcze podyskutować o poprzednim i mnie wyprosili jeszcze na kilka minut. Ale udało się, mimo głupiego, ale kardynalnego błędu z mojej strony na rysunku muru - zbrojenie ze złej strony (chciałem narysować od nowa to powiedzieli, że może wrócimy do tego pytania na koniec "jeśli starczy panu czasu" i wróciliśmy, czyli dostałem drugą szansę), więc ostateczne wrażenie musi być pozytywne :)Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja życzliwa i przyjazna. Zdającym polecam pewność siebie i przytaczanie przykładów z własnego doświadczenia + zahaczanie o tematy pokrewne przy okazji odpowiedzi na pytania.Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2016

Ogólnie mało czasu na przygotowanie trzeba się nieźle sprężyć. Pan przewodniczący każe czytać pytanie przed odpowiedzią by je zrozumieć i odpowiadać konkretnie, nie lubi gdy czytamy z notatek najlepiej odpowiadać z pamięci wylosowałem pytania dokładnie treści nie pamiętamSpecjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2016

Nie dawać im dojść do słowa, najlepiej samemu przechodzić do kolejnych pytań =) czasu na przygotowanie miałem dużo tj jakieś 35 minut.Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2016

Ja zdawałem wykonawczo -projektowe, zdałem ale nie było to moje pierwsze podejście do ustnego. Moja rada jest taka i chyba już się tu pojawiała. Trzeba mówić zdecydowanie, pewnie, i starać się mówić konkretnie na temat i z głowy. Czasami wystarczą dwa trzy zdania i przechodzimy dalej. Tak jak pisali moi poprzednicy to ma być dyskusja inżynier ws. inżynier. Jednak to co napisałem to jest moim zdaniem 1/3 sukcesu. Pozostałe składowe to wylosowanie pytań które nam podpasują. A propos pytań ucząc się do egzaminu starajcie się ogarnąć ustawy i normy również pod względem szybkiego szukania, żeby nie tracić czasu. Informacja która się już tu pojawiła, materiały z kursów z 6 tomów zostały skompletowane w 3, kolejność i zawartość jest ta sama tylko podrukowali po 2 strony na jednej kartce. Kolejna i moim zdaniem najbardziej kluczową kwestią jest także podejście i humor komisji a z to jest zawsze wielka niewiadoma. Myślę, że ich pozytywne nastawienie możemy zyskać pewnością naszych odpowiedzi.Specjalność: ID
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja bardzo sympatyczna, w nielicznym gronie, bardziej rozmowa aniżeli egzamin, najważniejsze nie iść w zaparte i nie ściemniać, uważanie słuchać, co mają do powiedzenia, szczerze odpowiadać, spróbować rzucić jakimś żartem, dygresją z budowy itp. Materiały były przygotowane, nie można było mieć swoich ze sobą.
Jak widzisz, informacje te są bardzo przydatne i przydało by się ich jeszcze więcej ;)
Dodaj więc po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO USTNYMJeżeli wiadomości te okazały się dla Ciebie ciekawe, podziel się nimi proszę udostępniając stronę na FB, by dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - DOLNOŚLĄSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.11.06. Zredagowano: 2019.04.17

enerpro © 2016