kask kask

EGZAMIN USTNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
MAŁOPOLSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWASpecjalność: ID
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu ustnego:
Jedna sala, ludzie wchodzą co 20 min., jednocześnie na sali przygotowuje się 5 -6 osób. Na początku potwierdza się przystąpienie do egzaminu podpisem i losuje pytania. Ja rozszerzałem posiadane uprawnienia kolejowe wykonawcze o uprawnienia drogowe wykonawcze w związku z czym losowałem 6 pytań. 3 pytania z białej kartki - dotyczą ogólnej znajomości przepisów prawa i rozporządzeń wykonawczych (zwłaszcza BHP) oraz 3 pytania z żółtej kartki - dotyczą umiejętności zastosowania przepisów w praktyce i posiadanej wiedzy oraz rozwiązanie problemu technicznego na budowie. To ostatnie zazwyczaj w formie rysunku. Powiedziano nam po ustnym, że nie trzeba przynosić swoich aktów prawnych, bo wszystko będzie.... i nie było. jakieś 3 wyświechtane poradniki majstra budowlanego i jedna teczka z prawem bud i rozp. wg listy Izby , ale nie wyglądała na aktualną. Najlepiej mieć swoje, przygotowane i pozaznaczane. Nikt tego nie weryfikował, a ludzie przynosili całe walizki z dokumentami. Czasu było teoretycznie 20 min na przygotowanie - jeśli ktoś dobrze trafi zestaw i wie gdzie szukać to spokojnie wystarczy.

Książki z których warto się uczyć:
Specjalność ID - podstawa to zapoznać się ze wszystkimi WT na stronie GDDKIA(nie wszystkie tam są aktualne), do tego znajomość normy odwodnieniowej i normy do robót ziemnych - to taki starter pack. No i oczywiście mieć to wszystko przy sobie. W spisie Izby nie ma podanych WT dotyczących nawierzchni sztywnych , a pytania się zdarzają. Do tego dobrze pooglądać filmiki na Youtube o obecnie stosowanych technikach napraw nawierzchni.

Ocena szkolenia w Izbie:
nie byłem

Opinia o serwisie:
Polecam Haustechnika osobom, które pierwszy raz podchodzą do egzaminu - jak dla mnie najlepsze miejsce w sieci, gdzie można dowiedzieć się o przebiegu egzaminu. Baza pytań na ustny - fenomenalna rzecz. Trudno znaleźć bogatsze opracowania.
Specjalność: IS
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące prze biegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Na przygotowanie odpowiedzi miałem około godziny. Połowę czasu spędziłem na słuchaniu, jak odpowiadają inni. Generalnie, przy dobrze opracowanych materiałach, nie jest łatwo dać się czymś zaskoczyć. Można mieć wszystko oprócz urządzeń elektronicznych. Sala jest monitorowana, więc nie polecam korzystania. Moje materiały ograniczały się tylko do aktów prawnych i części norm, więc nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie był to jednak problem, bo tak naprawdę komisja nie wymaga znajomości wszystkich szczegółów. Po prostu trzeba zacząć mówić na luzie, żeby pokazać, że czuje się temat. Oczywiście padały pytania o jakieś konkretne parametry, , ale jak ich nie znałem dokładnie, to podawałem jakiego rzędu są to wartości. Odpowiedzi były akceptowane. Oczywiście nie mam na myśli sytuacji, że wylosowane pytanie brzmi "podaj wymaganą objętość powietrza dla...", tylko ogólne, do którego zadawane były dodatkowe pytania w czasie rozmowy. Zresztą, z tego co zauważyłem, konkretne pytania, które można wylosować mieszczą się w zakresie, który można znaleźć w wymienionych przez PIIB materiałach. Resztę trzeba znać ogólnie i nie dać się zapędzić w niepotrzebną dyskusję. Egzamin, jak egzamin - trzeba z zimną głową i uśmiechem, bo jak się dobrze zacznie, to komisja jest bardziej przychylna.

Jak się przygotowałem:
Tydzień nauki na ustny, po ok. 6-8h/d. Uczyłem się przeglądając pytania z poprzednich lat i szukając odpowiedzi w aktach, normach lub internecie. W czasie nauki dokładnie opisywałem na akapicie wydruków gdzie co jest. To było bardzo pomocne na egzaminie, bo bez stresu mogłem wszystko znaleźć, pamiętając, gdzie jest jakie zagadnienie. Nie starałem się zapamiętywać wielu szczegółów. Uczyłem się tak, żeby mieć ogólną wiedzę, i dobrze wiedzieć, gdzie co mogę znaleźć w razie czego.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie chodziłem. Z perspektywy uważam, że tak było ok.

Książki z których warto się uczyć:
Ja wykorzystałem: akty prawne, normy, internet, katalogi producentów, instrukcje montażu urządzeń, itp.

Opinia o serwisie:
Przyznam, że kupiłem program do testów w innej firmie. Był ok, ale w trakcie nauki na pisemny, przerobiłem też pytania Haustenika i w zasadzie nie było różnicy. Zdarzyło się kilka nieaktualnych pytań w testach, ale za to jest system komentarzy i wiemy, że trzeba zerknąć do przepisów. Poza tym, w kupionym programie też znalazłem kilka błędów, nieraz w tych samych pytaniach a tam komentarzy już nie ma. Mogło więc ich być więcej niż myślę, tylko tego nie wyłapałem bo nie sprawdzałem. Z perspektywy czasu, korzystałbym tylko z bazy Haustehnika.
Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu ustnego:
Egzamin miałem o godz. 7.00 wchodziłem jako jeden z pierwszych. Po okazaniu dowodu osobistego wylosowałem dwa zestawy pytań z praktyki i z przepisów. Później wybrałem miejsce przy stole na sali. Rozpakowałem swoje materiały. Zabrałem się za opracowanie pytań. Na początku te na które wiedziałem odpowiedź, później pozostałe. Zalecam posiadanie ogromnej liczby swoich materiałów.
Ja osobiście miałem:
a) 4 segregatory aktów prawnych (od Pana)
b) segregator zalecanych norm przez PIIB
c) segregator z wszystkimi zeszytami COBRITI
d) opracowane dodatkowe pytania z wcześniejszych egzaminów
e) dodatkowe opracowania dotyczące rur, pieców, metod różnego rodzaju.

Czas opracowania pytań to 20 minut, aczkolwiek można zyskać na czasie jeżeli jest się 2 lub 3. Ponieważ Komisja na początku pyta każdego kandydata, jakie studia ukończył, gdzie zdobywał praktykę oraz o jakie uprawnienia się stara.
Po wstępie i zapoznaniu z 5 osobową komisją należy czytać pytanie i udzielić na nie odpowiedzi. W moim przypadku mimo poprawnych odpowiedź zadawała szereg dodatkowych pytań wykraczających poza zakres podstawowy. Jedyny problem pojawił się przy metodzie przecisku na rurach kamionkowych, ponieważ przyznałem, że nie spotkałem się z taką metodyką. Wtedy jeden z pytających zadał dodatkowe pytanie pomocnicze.
Ogólnie bardzo miła atmosfera. Komisja nie dawała szans na przeprowadzenie wywodów i elaboratów. 3 osoby z Komisji akceptowały czytanie z kartki lub korzystanie z niej, pozostałe prosiły, żeby raczej starać się odpowiedzieć własnymi słowami.
Wynik poznałem od razu. Po oddaniu karty odpowiedzi i kart pomocniczych do sekretarki komisji i zabraniu swoich rzeczy przewodniczący Komisji przyniósł kartę z zaproszeniem na uroczyste odebranie decyzji w Krakowie, pogratulował i tyle.

Jak się przygotowałem:
Do egzaminu pisemnego uczyłem się 1 msc przed, do egzaminów ustnych 1 tydzień przed egzaminem. Zaznaczam, że materiały zbierałem i opracowywałem dużo wcześniej.
Specjalność: IM
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
W małopolskiej izbie (z uwagi na skład komisji) trzeba szczególnie przygotować się na pytania o stalowe obiekty kolejowe. Niektórzy trafiali same pytania ze stali. Rzadziej trafiały się pytania o sprężenie. Komisja raczej przyjaźnie nastawiona. Pytania dodatkowe często nie wiele miały wspólnego z treścią pytania zasadniczego i pojawiały się mimo udzielenia pełnej odpowiedzi na pytanie zasadnicze:) Można mieć ze sobą dowolne materiały i lepiej mieć segregatory z aktami prawnymi i wiedzieć co gdzie się ma:) Można mieć książki, kserowane normy, właściwie wszystko. Czas na przygotowanie różnie od 20 do 40 minut (w zależności jak długo komisja pytała poprzedników). Kartki na których przygotowuje się do odpowiedzi są z pieczątką izby. Kartki zabiera się przed komisję. Można się nimi posiłkować ale lepiej nie czytać bezpośrednio z kartki. Jeśli trzeba wykonać szkice to dobrze jest je wykonać wcześniej niż rysować bezpośrednio przed komisją jak patrzą na każda postawianą kreskę. Jeśli chodzi o pytani z bhp/prawa budowlanego to wystarczy krótko i na temat tak jak jest w akcie prawnym.

Jak się przygotowałem:
Wiedza z budowy na pewno nie wystarczy. Szczególnie jeśli ktoś buduje tylko mosty drogowe i w dodatku betonowe. Pytania ze stalowych obiektów trafiają się najczęściej. Uczyłem się około miesiąca wieczorami 3-4 razy w tygodniu.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie byłem

Książki z których warto się uczyć:
Literatura, materiały ze studiów, internet. Dobrze opracować sobie pytania które już gdzieś się pojawiły. Jeśli trafi się to samo wystarczy przepisać/przerysować na kartkę i pozostaje więcej czasu na pozostałe.

Opinia o serwisie:
Przerobiłem pytania na ustny. Po treści pytań z poprzednich lat zorientowałem się, że bardzo dużo pytań pada z mostów stalowych kolejowych i rzeczywiście wiele osób trafiało na większość pytań ze stali.
Specjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: Wiosna 2018
b>
Przebieg egzaminu pisemnego w mojej Izbie:
Duży, duży stres przed wejściem lecz komisja zapewniała żeby się nie stresować. Po wejściu na salę wylosowałem pytania i miałem czas na przygotowanie akurat wypadło dokładnie 25minut ponieważ byłem jednym z pierwszych tego dnia. czas na przygotowanie wykorzystałem maksymalnie, rysunki instalacji oraz schemat zrobiłem nie staranie ze względu na stres. Podczas odpowiadania na pytania stres całkowicie zmalał, ze względu na trafność moich pierwszych odpowiedzi. Miałem wrażenie że Komisja widząc iż " czuję" temat prowadzenia robót energetycznych i projektowania w inny sposób ze mną rozmawiała. Praktyka na budowie bardzo się przydała.
Specjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: Wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja była ok. Materiały można mieś papierowe.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Wszyscy moi znajomi twierdzili że to strata pieniędzy i czasu. Ja również to potwierdzam.

Książki z których warto się uczyć:
Oprócz oczywistych polecamm poradnik projektanta elektryka.

Opinia o serwisie:
Serwis ok
Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: Wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
komisja 6 osób, materiały można mieć co się chce, materiały leżały też na stoliku do dyspozycji (w formie drukowanej)

Książki z których warto się uczyć:
cobrti normy rozporz, ustawy (pr bud, wt)
Specjalność: KB
Zakres: P
Sesja: Wiosna 2018

Przy odpowiedzi:
- na kartkach od komisji rysowałem wszystkie schematy istotne dla odpwoiedzi, pisałem ogólne wzory i zależności normowe, punktowałem kroki,
następnie przy komisji tłumaczyłem "palcem po kartce" co i jak z czym, rozwijałem wzory i korelacje, dodawałem do tego jeszcze jakieś własne uwagi i przemyślenia.
Możliwie bazowałem cały czas na schematach, wzorach i punktach wypisanych na kartce - i taka odpowiedź w formie omawiania i rozwijania odpowiedzi z kartki odpowiadała z komisji (z tym, że nie miałem na kartce tekstu, który miałbym czytać - trzymałem się zasady od ogółu do szczegółu. Czyli ogół na kartce, rozwinięcie i tekst z głowy)

Po odpowiedzi:
Na wynik czekałem jakieś 5-10 minut. Następnie zostałem wywołany raz jeszcze do komisji i zostało mi zadane z uśmiechem pytanie:
"Panie inżynierze, a jak pan siebie ocenia?", następnie pogratulowano zdanego egzaminu - Fakt faktem - pytania techniczne, branżowe które wylosowałem nie były trudne i jak najbardziej "leżały" mi.

Komisja:
Komisję miałem wyspaną, przychylną i podchodzącą dość osobiście do egzaminowanego, a sama odpowiedź wręcz przyjemna.
W komisji też byli dość znani specialiści, stąd też na początku byłem bardziej zdenerwowany, szczególnie jak pytanie było jakoś związane z 'ulubionym tematem' kogoś z komisji.. :),
i mimo wszystko to jak ktoś gdzieś dobrze napisał - przypomina to rozmowę "inżyniera z inżynierem" i w taki sposób komisja też prowadzi rozmowę.

Waga pytań:
Co jest bardzo istotne - oficjalnie punktacja dla wszystkich pytań jest równa, a faktycznie najważniejsze są pytania branżowe, techniczne na które poświęcona jest lwia część odpowiedz, i do których komisja przywiązuje największą uwagę (tych nie można zawalić).

Przerabianie pytań na egzamin ustny:
Pytania ogólnie dostępne w internecie poprostu przeczytałem (to co znalazłem) z ciekawości, żeby wiedzieć mniej więcej jak wyglądają w treści i wydaje mi się to rozwiązaniem optymalnym. Najlepiej przygotować porządnie materiały na egzamin i przewertować materiały akademickie oraz normy.

Kursy przygotowawcze:
Nie byłem i nie żałuję.
Specjalność: IH
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Lepiej wziąć sobie wszystkie materiały bo niestety nie wszystko jest dostępne. Dostępne były normy i rozporządzenia ale nie wszystkie.Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: PORADNIK MAJSTRA BUDOWLANEGO - Biblia dla komisji, lepiej odpowiedzi formułować z Majstra niż regułki z ustaw
Wskazówki: Komisja podzielona na 2 ekipy pytania teoretyczne i pytania praktyczne. Zasadniczo warto przyjść szybciej -> więcej czasu do przygotowania. Ogólnie luźna atmosfera, można korzystać ze wszystkiego, co jest wydrukowane na papierze. Do odpowiedzi warto przygotować sobie szkice (notatki robi się na kartkach z izby).
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Nie byłam i nie żałuję
Książki z których warto się uczyć: Poradnik Majstra Budowlanego
Wskazówki: W MOIIB można wnieść wszystko, poza laptopem. Ja wzięłam wszystkie ustawy – akurat WT dla hydrotechniki mnie uratowały – plus Majstra budowlanego, swoje notatki i parę wydruków z internetu do zagadnień, których nie ma w Majstrze. Wchodzisz, losujesz 2 zestawy pytań, po 4 z teorii i 4 z praktyki, dostaje się kartki na notatki, które się podpisuje i zostawia po zakończeniu egzaminu. Ja miałam koło 30 min na przygotowanie, komisja wyczytuje do odpowiedzi. 2 komisje pytały z praktyki, 1 z teorii. Komisje przyjaźnie nastawione. Z praktyki jak widzą, że się wie o czym się mówi, to następne pytanie. Je li coś dodatkowo oczekują, to się pytają. Z teorii po prostu trzeba znaleźć odpowiedź w przepisach, normach itp. i to powtórzyć, najlepiej jak najmniej patrzeć w notatki.
Opinia o serwisie: Pytania na ustny warto przejrzeć, żeby się orientować, jakiego typu pytania padają na egzaminie.
Specjalność: IKz
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Instrukcje kolejowe
Wskazówki: Było ok 20 min na przygotowanie, materiały można mieć ze sobą w formie papierowej, oprócz prawa budowlanego i norm polecam instrukcje kolejowe np IE-4 lub ID-1
Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: można mieć ze sobą wszystko grunt żeby wiedzieć gdzie co jest bo czasu ma przygotowanie jest dość sporo, materiału teżSpecjalność: IKI
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Nie kozystałem z książek, ale są też pytania z instrukcji kolejowych PKP PLK S.A.
Wskazówki: Przebieg: Przychodzisz, losujesz pytania, przygotowujesz się ok. 25min. Komisja przyjazna jak odpowiada się konkretnie i na temat. Jeden pan czepiał się terminologii (wskaźniki kolejowe, a nie znaki,itp.) Można mieć wszelkie materiały drukowane. Brak możliwości używania urządzeń elektronicznych. Materiały z haustechnik.pl pomocne po dokupieniu zakładek odcinających poszczególne ustawy. Pomocne excele z pytaniami i podstawą prawną. Mogą być nieaktualne jeżeli jest podstawa prawna to zawsze wiesz gdzie tego szukać.
Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Na egzaminie ustnym trzepią potwornie :)
Opinia o serwisie: Srewis bardzo pomocny przy nauce do egzaminu. Pytania są aktualniejsze w stosunku do pozostałych płatnych serwisów.
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Komisja zmęczona egzaminowaniem i niezbyt przychylnie nastawiona. Można mieć dowolne materiały w wersji papierowej. nikt nie sprawdza co się wnosi na salę.
Opinia o serwisie: Świetna strona. Udostępnione pytania bardzo przydatne. Gratuluję pomysłu ogarnięcia tematu w tak ogólnodostępny sposób.
Specjalność: KB
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Nie chodziłam na szkolenie przygotowujące na egzamin w Izbie. Znajomi mówili, ze nie warto...
Książki z których warto się uczyć: Łapko Konstrukcje żelbetowe Starosolski Normy stal, beton, murowa, drewo Majster budowalnany
Wskazówki: 2 - godzinne opóźnienie egzaminu. Komisja w miarę przychylna, ale dociekliwa. Wszystkie materiały można było mieć.
Opinia o serwisie: Przeglądałam pytania z zeszłych lat- szukałam na nie odpowiedzi
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Szkolenie w izbie tylko jako narzędzie samo mobilizacji i regularnej nauki. Ogólnie - szkoda pieniędzy i można zrobić to samemu. Na samym egzaminie pisemnym nie pomogło w żadnym pytaniu (tester wystarczy), na egzaminie ustnym nie skorzystałem z materiałów dostarczonych przez izbę.
Książki z których warto się uczyć: Poradnik Majstra Budowlanego
Wskazówki: Po pierwsze przekonać egzaminujących o swojej praktyce i obecności na budowie, jeżeli pytanie nie leży nam, zacząć od tego, że nie miałem z tym styczności gdyż robiłem to, to i to, wtedy pomagają i naprowadzają. Przykład - pytanie o wymianę krokwi w dachu płatwiowo-kleszczowym przerodziło się w pytanie o wymianę dźwigara stalowego w konstrukcji stalowej dachu.
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Można wnieść wszystko, oprócz laptopa, telefonu itd.Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Nie korzystałem, i nie polecam.
Książki z których warto się uczyć: Poradnik Majstra, Poradnik Majstra, Poradnik Majstra, Ewentualnie jakieś broszury, zeszyty techniczne. Nie ma sensu tłuc niepotrzepanej ilości informacji.
Wskazówki: Komisja, spoko, jeden Pan od praktyki, u niego wszystkie 4 pytania, i dwie dwuosobowe komisje na przemian do pozostałych pytań (jedna faktycznie trochę ostrzej podchodzi do tematu) Materiały były dostępne w Izbie, tj. Poradnik Majstra, Akty prawne. Można mieć swoje materiały, najlepiej z dobrze opracowanymi pytaniami, dokładnym spisem treści do tych pytań, rozporządzeń i dodatkowych materiałów. Odpowiedz na pytanie najlepiej powiązać ze swoją praktyką, bardzo dobrze jest to odebrane. Nie dobrze recytować definicje, koleś, który to robił był męczony przeszło 40 minut. Wbrew opinii niektórych wystarczy krótka i rzeczowa odpowiedz. Komisja jak widzi, że się powiedziało przynajmniej z 50 % poprawnie, to próbuje naprowadzić na braki. Nie wolno milczeć. Co do przebiegu, lepiej przyjść wcześniej, bo wołają wcześniej i wtedy się trafia trochę więcej czasu na przygotowanie.
Specjalność: IM
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Nowy poradnik majstra budowlanego. Wskazówki: Komisja bardzo dociekliwa, ale naprowadzała pytaniami. Dopuszczalne wszelkie materiały w formie papierowej.Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Komisja nie wymagała przytaczania "fraz" czy "akapitów" z przepisów tylko opowiadanie własnymi słowami. Komisja udostępnia wszystkie akty prawne i normy które są wymagane na egzamin. Wszystko posegregowane zgodnie ze spisem dostępnym na stronie.
Dokumenty jakie zabrał bym następnym razem to:
- Prawo budowlane (miałem)
- Warunki techniczne (miałem)
- Zeszyty SEP 1-9 (to by się przydało, niestety nie miałem)
Cała reszta zbędna.
Egzamin pisemny
Przygotowywałem się tylko ze strony haustechnik.pl
Pytania które pojawiły się na egzaminie dotyczyły albo IE albo ogólne z PB czy WT.
Nie było pytań z innych specjalizacji. Nie ma potrzeby uczyć się o instalacjach gazowych, kolejowych, czy drogowych.
Jeżeli pojawiały się pytania związane z np. gazociągiem to dotyczyło wymaganej odległości od instalacji. Sporo pytań dotyczyło też wyrobów budowlanych.
Nie polecam prób ściągania na egzaminie. Komisja pilnowała bardzo rygorystycznie. Egzamin do napisania w ciągu 15-20min.
Oba egzaminy zakończony wynikiem pozytywnym.
Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Komisja była w porządku, zadawali sporo pytań własnych. Można było mieć Ustawy i Normy. Należy mieć własny zestaw ustaw i norm. W moim przypadku udałem się bez wspomnianych wcześniej dokumentów i niektórych brakowało.Specjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Cobrti
Wskazówki: Materiały można mieć w formie papierowej tj opracowania, książki.Nie można korzystać z telefonów itp.
Specjalność: Arch.
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Neufert może się przydać, Budownictwo ogólne Markiewicza i inne tego typu
Wskazówki: 5 osób w komisji. Do przygotowania można zabrać wszystkie materiały w formie drukowanej, cyfrowej- nie. Do samej odpowiedzi przed komisją można mieć tylko tą kartkę na której się przygotowywało odpowiedzi.
Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: komisja 4 osobowa, jedna kobieta, materiały jakie ktoś wniósł takie miał. na jednym stoliku kilka segregatorów z normami, lepiej mieć swoje, bo ciężko coś znaleźć miałem prawie godzine na przygotowanie się, przede mną 4 gości zdawało, każdy koło 10-15 minSpecjalność: KB
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Gdyby to było pomocne: w Małopolskiej OIIB na egzaminie ustnym bardzo dużą uwagę komisja zwracała czy inżynier zdaje uprawnienia łączone (P+W) czy z osobna P i W. Osoby które miały łączone uprawnienia i „małą praktykę" minimalną wymaganą przez ustawę – byli przez komisję nękani dużo trudniejszymi pytaniami niż pozostałe osoby. Mało tego gdy ogłaszano wyniki przewodniczący komisji powtarzał że lepiej zdawać mały krokami niż wszystko naraz.Specjalność: Kb
Zakres: P
Sesja: WIOSNA 2017

W sali były dwie komisje i przewodniczący. Można mieć wszystkie materiały drukowane. W zakresie aktów prawnych najważniejsze jest Prawo budowlane, Warunki Techniczne i BHP.Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Generalnie ok. jak się wie i mówi cokolwiek, ale z sensem to się nie wtrącają. Jak się człowiek zacznie gubić i jest chwila ciszy to są pytania dodatkowe i efekt może być różny. Można było mieć wszystko byle w formie papierowej, ale czasu na szukanie wszystkich odpowiedzi nie starczy.Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Czas na przygotowanie - jakieś 25min, całkiem sporo. W sali były dostępne materiały w wersji papierowej, kilka segregatorów norm, trzy segregatory z aktami prawnymi, poradnik majstra i jeszcze jakieś inne materiały. Można wnieść swoje - ja wniosłem i nie sprawdzali, co wnosiłem.Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Dostępne byly praktycznie wszystkie niezbędne materiały. Komisja porządku, neutralna i rzeczowa. W czasie na przygotowania dobrze jest wykonać rysunki i szkice żeby nie musieć rysować przy odpowiedzi.Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Po wejściu na salę losujemy zestaw pytań i otrzymujemy 25 min. na przygotowane się. Warto korzystać z własnych notatek, norm i ustaw (łatwiej się połapać niż w tych przygotowanych przez komisję egzaminacyjną). Przebieg egzaminu jak typowy egzamin ustny. Część "praktyczną", czyli 4 pytania prowadził w moim przypadku bardzo sympatyczny pan, wymagał schematów, szkiców robionych również na bieżąco, generalnie rozwijał mocno tematy pod względem praktycznym i technicznym, pytał "jak to rozwiązać na budowie" itp. Część "teoretyczna" nieco inaczej - komisja nie zadawała mi pytań w trakcie wypowiedzi, nie negowała odpowiedzi ani nie potwierdzała, czyli generalnie pytanie-odpowiedź i tyle, bez drążenia tematu (może dlatego, że dobrze od powiadałem, bo u innych podobno drążyli temat). Generalnie nie ma czego się bać! Zdałem i powodzenia dla reszty :)Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Uprzejma trochę pomagali próbowali naprowadzać ale rzeczowa, Materiały wszystkie nawet nie patrzyli z czego korzystaszSpecjalność: IS
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

W małopolskiej można mieć ze sobą wszelakie informacje, przy zdawaniu egzaminu raczej niezalecane jest czytanie z kartki. W świętokrzyskiej można mieć swoje materiały pod warunkiem, że niema w nich podkreśleń, można czytać z kartkiSpecjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: WIOSNA 2017

Można było mieć wszytko, ale nie wolno czytać z kartek, schamty i rysunki wykonywać w czasie przygotowaniaSpecjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: WIOSNA 2017

5 osób, mozna było mieć wszelakie materiały w wersji papierowej, (nie wolno korzystać z komórek),mówić zdecydowanie.
Jak widzisz, informacje te są bardzo przydatne i przydało by się ich jeszcze więcej ;)
Dodaj więc po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO USTNYMJeżeli wiadomości te okazały się dla Ciebie ciekawe, podziel się nimi proszę udostępniając stronę na FB, by dotrzeć do pozostałych zdających.
Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - MAŁOPOLSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.11.06. Zredagowano: 2019.04.17

enerpro © 2016