kask kask

EGZAMIN USTNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
MAZOWIECKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA (ZAKTUALIZOWANE NA SESJĘ: WIOSNA 2018)Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Szkolenie w Izbie oceniam na plus. Polecam.
Książki z których warto się uczyć: Warto podstawowe akty jak PB, WT, wyroby, BHP, KPA oraz przejrzeć normy żeby wiedzieć gdzie szukać na egzaminie.
Wskazówki: Egzamin do przodu. Godziny popołudniowe, Komisja zmęczona pomagała tylko dziewczynom. Czasu przed jest dość na przygotowanie. Miałem tylko "niebieską książkę" (podstawowe akty). W sumie wszystko można było odpowiedzieć z głowy. Szczegóły próby szczelności sprawdziłem z normy ze stolika z materiałami.Specjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Budownictwo, Wyd. LEGIS Wytyczne COBRTI INSTAL
Wskazówki: 1. Przyjazna 2. Normy i rozporządzenia. Książkę Budownictwo. 3. Każde z rozporządzeń, ustaw przeczytać przynajmniej raz. Znać dobrze wszystkie rozporządzenia dotyczące BHP, prawo budowlane i rozporządzenie dotyczące warunków technicznych budynków.
Opinia o serwisie: Uczyłem się do egzaminu pisemnego i ustnego korzystając z bazy pytań. Zakres pytań określam jako bardzo dobry.Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: szkolenie było OK ale przydatne bardziej przy pisemnym
Wskazówki: materiałów można było mieć full (przepisy, normy - nie sprawdzano co tam w segregatorach się ma ;]Specjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Szkolenie w izbie oceniam na przydatne gdyż daje pogląd na to co jest najważniejsze z przepisów. Szkolenie jest przydatne w zasadzie jedynie do egzaminu pisemnego.
Książki z których warto się uczyć: Nie zdążyłem nic przeczytać.
Wskazówki: - Komisja była milcząca. - Można mieć normy i COBRTI - Wskazówki dla osób zdających - czytać pytania z Haustechnik :) - Podczas odpowiedziami przed komisją zabierają kartki z notatkami i trzeba odpowiadać z głowy!
Opinia o serwisie:Bardzo skorzystałem z ogromnej bazy pytań do egzaminu ustnego.Specjalność: KB
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Po wyczytaniu nazwiska wchodzisz do małej salki, siadasz przed komisją, pokazujesz dowód, losujesz kopertę. W kopercie 6 pytań (ja rozszerzałem do proj) , 25 min na przygotowanie, siadasz do ławki (salka mała), są dostępne normy i rozporządzenia na ogólnodostępnej ławce dla wszystkich ale lepiej mieć swoje bo wiesz gdzie szukać odpowiedzi. Na ławkach leżą kartki na brudnopis. Kopertę pytania i brudnopis trzeba podpisać. Z brudnopisu nie możesz korzystać przy odpowiedzi. Jeżeli w twoich normach "zaplącze się" kartka z innym opracowaniem to komisja nie sprawdza zawartości. Opcja telefon+google odpada. Pytania są ogólne nie wymagają wzorów i obliczeń. Komisja w moim przypadku milcząca, bez dopytywania. Po egzaminie, co jakiś czas wychodzi kobitka i mówi kto zdał.


Specjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: I.Trzeba mieć swoje wydrukowane lub w formie książki : 1.przepisy 2.normy II. Trzeba wiedzieć co gdzie szukać, nie ma czasu na przeszukiwanie, czyli trzeba się uczyć wcześniej. III. Sprawdzali mi materiały czy to nie opracowania, takich nie wolno, również przez siebie pisanych pismem odręcznym, tylko czysty wydruk ustawy, rozporządzenia lub normy. IV.Nawet nie wiem czy normy , przepisy były na sali bo korzystałem ze swoich, teoretycznie powinny być.
Opinia o serwisie: Tak korzystałem, jest ok, mam też program płatny więc ćwiczyłem na obu.Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć:Poradnik Majstra Budowlanego Budownictwo Ogólne tom 3
Wskazówki: Komisja była bardzo przychylna, współpracowała i naprowadzała na temat. W mojej ocenie nie warto się stresować, trzeba być pewnym siebie, starać się odpowiadać na każde pytanie. Nawet jeśli bezpośrednio nie zna się odpowiedzi to mówić o tym co wynika z naszego budowlanego doświadczenia i pracy. Komisja od razu widzi czy ktoś pracuje na budowie i czy wie co mówi - w takim wypadku wręcz przerywa wypowiedź. Można było miec dopuszczalne przez komisję materiały tj. normy, rozporządzenia, ustawy. W sali znajduje się trochę norm, ale generalnie lepiej mieć swoje materiały, które w przypadku moich pytań nie przydały się (jeśli chodzi o normy). Pomocne były natomiast rozporządzenia, ale raczej te wynikające z rodzaju uprawnień. Uważam, że warto jest przejrzeć materiały dot. tematów ogólno-budowlanych.
Opinia o serwisie: To świetna sprawa, że prowadzisz taki serwis. Portali z pytaniami jest mnóstwo, natomiast to, co jest bardzo pomocne oraz czego nie ma na innych serwisach to wpisy z poradami.Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: PB+WT super reszta taka sobie, elektryka tragedia
Książki z których warto się uczyć: Wszystko :)
Wskazówki: Na część pytań nie ma odpowiedzi w normach. Było trochę pytań z metrologii. Komisja neutralna. Nie przeszkadzali ale również nie byli zbyt pomocni. Materiały - normy i akty prawne.Specjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Szkolenie nie przydatne.
Wskazówki: Komisja zapobiegawcza, pokerowa twarz.
Opinia o serwisie: Rozwiązywałem testy online na Haustechnik. Nie są wcale gorsze od tych płatnych po 100zł, które zabierają czas, bo połowa puli stanowią pytania niepowiązane z branżą.Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: można było mieć ze sobą tylko normy w różnej formie, nie można było mieć poradników i notatek o ile dobrze pamiętam


Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Szkolenie mogłoby zostać rozbite na więcej zjazdów, gdyż nie starczało czasu na dokładne omówienie wszystkich tematów. Na pewno warto było uczęszczać na zajęcia z Prawa Budowlanego, Warunków Technicznych oraz KPA. Najsłabiej wypadły wykłady z instalacji elektrycznych.
Książki z których warto się uczyć: Materiału jest na tyle dużo, że w tak krótkim czasie trudno się cokolwiek nauczyć, dlatego ważne jest doświadczenie w branży. W moim wypadku najbardziej pomogły (i pomagają) WTWiOB autorstwa ITB.
Wskazówki: Komisja była miła, zdawała sobie sprawę, że kandydaci są strasznie zestresowani. Odpowiadając na pytania, należy być pewnym zwrotów/ określeń, o których się opowiada, ponieważ w przypadku jakiegoś niedopowiedzenia lub błędnego określenia, Komisja potrafi drążyć temat. Można było ze sobą zabrać jedynie akty prawne (w tym książkę z aktami, którą otrzymywało się na kursie przygotowującym). Co jakiś czas członek Komisji zerkał, czy kandydaci nie korzystają z niedozwolonych materiałów. Wskazówka dla zdających: opanować nerwy, bo to jest największy przeciwnik w trakcie egzaminu :)Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Na egzaminie można było mieć swoje normy, rozporządzenia i zeszyty cobrti instal. Warto je wziąć ze sobą. Na stoliku leżą jakieś rozprządzenia ale jest ich mało i nie są ułożone. Nie wolno mieć gotowych pytań i odpowiedzi (komisja jedną osobę wyrzuciła z tego powodu). Czasu na przygotowanie jest teoretycznie 25 min. W praktyce ja miałam mniej czasu - wcześniej mnie poprosili (chyba już się nudzili), na szczęście udało mi się przygotować do wszystkiego. Niektórzy mieli nawet 50 min na przygotowanie. Wszystko zależy od osoby która zdaje przed Tobą... Na pytania należy odpowiadać krótko i na temat, czasami wystarczy jednym słowem.


Specjalność: Arch.
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Czas na przygotowanie sie to 15-20 min. W sali były dostępne materiały - rozporządzenia i ustawy. Można było mieć swoje materiały. Komisja była rzeczowa, czasami pytaniami pomagała naprowadzić na właściwy trop.


Specjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Komisja ok pomagała trochę przy dwóch pytaniach padło dalej, jeden z członków komisji rzucał "betonowe kółka ratunkowe" ale udało się wybrnąć także krzywdy nie zrobili jak widzieli że się wie co i jak. Z obserwacji widać, że dużo zależy od wylosowanego zestawu i o to czy ktoś rzeczywiście praktykę odbył a nie tylko ktoś mu podpisał... Akurat ja miałem szczęście, że w pracy spotykam się z tymi zagadnieniami, o które pytali.


Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2016

Pytania mogły brzmieć nieco inaczej, ale sens raczej powinien być zachowany. Komisja ma przygotowaną sporo liczbę kopert z pytaniami (po mnie wchodziła tylko jedna osoba, a miałem do wyboru chyba z 10), i zestawy nie wracają do puli. Przynajmniej nie tego samego dnia ;). Warto mówić krótko, zwięźle. Minimalizuje się też wtedy możliwość zrobienia błędu, który jak komisja wychwyci to może drążyć. I drążyć. A jak przyłapie na niewiedzy z zakresu podstaw to (klasa betonu, co to jest zwichrzenie) to już jest po prostu krucho. Dlatego warto znać znaczenie każdego słowa, którego się używa :). Komisja przyjazna. Przynajmniej mi się taka trafiła.


Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Można mieć rozporządzenia, ustawy i normy - nie weryfikowali przyniesionych materiałów Przebieg: losowało się kopertę z pytaniami, 25min na przygotowanie i wywoływali wg listy nazwiska (czasami tego czasu na przygotowanie było trochę więcej). Siadało się na przeciwko komisji i odpowiadało na pytania - wg własnej kolejności. Zabierali kartki z notatkami przed odpowiedzią. Komisja raczej w porządku - dopytywali bardziej lub mniej, zależało od tego, jak ktoś odpowiadał.


Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Można wnieść swoje normy i ustawy. Komisja dopytuje, zadaje dużo dodatkowych pytań


Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: WIOSNA 2017

Przebieg egzaminu: 25min na przygotowanie, nie można używać komórek, można używać materiały przyniesione przez siebie zawierające suche normy lub ustawy (bez komentarzy), komisja pomagała chodź trzeba było pokazać, że coś się wie.


Specjalność: IS
Zakres: P
Sesja: WIOSNA 2017

Mało czasu na przygotowanie. Wchodziłem, jako drugi i miałem tylko 15 min. Materiały dozwolone: ustawy, rozporządzenia, normy.


Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja: do południa 3 kobiety, po południu dołączył mężczyzna - kolejność zdawania nie zawsze zgodnie z listą, można wejść wcześniej - czasu na przygotowanie dużo, myślę, że więcej niż 25 min - komisja przyjazna - materiały dostępne: normy, zeszyty Cobrti (nie jest ich dużo, więc podstawowe normy i zeszyty warto mieć ze sobą) - na sali pobieżnie sprawdzają, z jakich materiałów się przygotowujesz - odpowiadać trzeba krótko bez rozwodzenia się, jeśli czegoś nie wiesz zupełnie nie kombinuj, bo mogą się zainteresować twoja niewiedzą i rozwinąć temat. - Nie podają wyników egzaminu "od ręki", trzeba trochę odczekać na korytarzu. Można mieć Cobit ale przed losowaniem informują że możesz korzystać z norm i rozporządzeń.
Sala 132 - w tej zdawaliśmy - jest fajna, jest tam filar i można za nim usiąść tak, że komisja Cię nie widzi. Ja nie ale osoby które wychodziły mieli dużo pytań z ochrony środowiskaSpecjalność: IE
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Weszliśmy we czterech o wyznaczonej godzinie. Po wylosowaniu kopert był czas na przygotowanie. Pierwszy miał najmniej czasu. Około 20 minut. Ja, jako trzeci miałem około 40 minut. Można mieć Normy, rozporządzenia, Prawo Budowlane i Energetyczne, a także inne materiały, najlepiej ksero w nierzucających się w oczy okładkach, nieoficjalnie i korzystać dyskretnie. Niedozwolone są poradniki itp... Telefon wyłączony, ale na siłę w naszym przypadku dałoby się skorzystać. Pytania miałem dosyć proste. Z naszej grupy 4 osób, trzech zdało. Ogólna zdawalność na egzaminach ustnych w granicach 50-60%. Pisemny myślę, że około 90%.


Specjalność: IE
Zakres: P
Sesja: WIOSNA 2017

Warto mieć materiały w wersji papierowej nie ma co liczyć na te które posiada komisja. Zdawalność w mazowieckiej słabiutko 50%


Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja bardzo rzeczowa ( nie można lać wody) Można było posiadać własne normy oraz przepisy prawne ( książkę z kursu również).Jak widzisz, informacje te są bardzo przydatne i przydało by się ich jeszcze więcej ;)
Dodaj więc po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO USTNYMJeżeli wiadomości te były dla Ciebie przydatne, podziel się nimi proszę, udostępniając na FB. Pomoże to dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - MAZOWIECKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.11.06. Zredagowano: 2018.03.31

enerpro © 2016