kask kask

EGZAMIN USTNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
PODKARPACKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWASpecjalność: KB
Zakres: W
Sesja: wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Z materiałów można było mieć dosłownie wszystko przy sobie. Kompletnie tego nie sprawdzali. Zostaje się poproszonym przez osobę nie w komisji o pokazanie dowodu osobistego i ma się wyliczone 25 minut na przygotowanie. Nie mniej i nie więcej. Siadamy przed komputerem i notujemy, szukamy. Bardzo ważne jest wiedzieć co gdzie się ma w materiałach. U mnie jedna osoba z komisji poprosiła by pytania z ustaw norm i rozporządzeń nie przepisywać tylko znaleźć w swoich wydrukowanych normach odpowiedź na pytanie i wyrwać te kartkę - zaznaczyć dług opisem odpowiedź. Najważniejsze to Prawo budowlane, warunki techniczne i BHP - jeśli znamy te 3 akty i szybko znajdziemy odpowiedzi to 20pkt za nic ponieważ wystarczy, że zaczniemy czytać z wyrwanej kartki odpowiedź na pytanie i komisja przerywa i prosi przejść do kolejnego pytania. Komisja 3 osobowa - przyjaźnie nastawiona. Jeśli nie zna się odpowiedzi ciągną za jeżyk, zadają pytania dodatkowe, dopytują i starają się wyciągnąć z nas tę wiedzę. Poradnik majstra budowlanego, własne materiały z opracowanymi pytaniami i te 3 akty wymienione wyżej to klucz do sukcesu.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Na szkoleniu nie byłem, z relacji znajomych, którzy skorzystali nie polecam.

Książki z których warto się uczyć:
Poradnik majstra budowlanego, własne materiały z opracowanymi pytaniami i te 3 akty (PB, WT oraz BHP) to klucz do sukcesu.
Specjalność: KB
Zakres: PW
Sesja: wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Podejście numer 2 do ustnego. Stres większy jak przy podejściu pierwszym (opinia nie tylko moja). Uczyłem się dużo i długo. Skupiłem się na przerabianiu pytań, które udało mi się zdobyć. Byłem także zobaczyć jak inni zdają i spisać pytania. Kilka osób mi podesłało pytania po egzaminie co bardzo mi pomogło. Komisję miałem taką samą jak ostatnio (wcześniej na 3 pierwsze pytania zostałem zmieszany z błotem). Rano luźna rozmowa z członkami komisji na korytarzu w czasie gdy osoba pierwsza przygotowywała się do egzaminu (trochę nerwy puściły i strach przed komisją). Pytania jakie otrzymałem w ogóle mi nie siadły (trochę podłamanie) ale myślę sobie trzeba walczyć. Czasu oczywiście za mało, zacząłem coś szukać i notować. Czas minął i poszedłem do odpowiedzi z myślą aby nie dać się załamać i sprzedać wszystko czego się nauczyłem. Na szczęście komisja nie była dociekliwa i powoli zacząłem się rozkręcać i dużo mówić. Jak czegoś nie wiedziałem to zbaczałem z tematu i opowiadałem o tym co wiem. Komisja oczywiście mn ie sprowadzała na ziemię że zbaczam z tematu ale myślę że mnie to uratowało. Zdałem, w tym dniu zdało 6/10 osób. Dzień wcześniej zdawalność 2/10 a jeszcze wcześniej 1/10. Myślę że egzamin do zdania tylko trzeba się pouczyć i mówić pewnie niekoniecznie na temat co się wie. Komisja chyba też miała lepszy dzień i miała się powstrzymywać od głupich komentarzy typu nic pan nie wie, po co pan tu przyszedł itp. Dodam że jeden Pan próbował podpowiadać a drugi nie zadawał wcale pytań. Chyba najtrudniejszy egzamin w życiu.
Specjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja: w piątek zdała cała ekipa ponieważ w komisji nie mógł uczestniczyć słynny Pan M. W sobotę niestety już był. Zdawalność spadła do 50 %. Mnóstwo pytań "pomocniczych" o zgrozo. Tylko przewodniczący wywodził się z branży elektrycznej i tylko on wpisywał punkty. Reszta komisji się nie odzywała. Pani, która zajmowała się sprawami organizacyjnymi liczyła czas na przygotowanie co do sekundy (jedyne przyjemne wspomnienie to jej dekolt :)) Przy odpowiedzi można mieć było wyłącznie sporządzone notatki w ciągu 25 minut.
Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Klasycznie Poradnik Majstra.
Wskazówki: Komisja nastawiona przyjaźnie, starają się rozładować stres. Jednak, gdy ktoś opowiedział sporą głupotę zaczynali drążyć temat aż zdający nie był w stanie wybronić swoich założeń. Komisja 4 osobowa, były chwile, że ktoś wychodził/wchodził. Jak dobrze poszła odpowiedź na pierwsze dwa pytania nastąpiło mocne rozluźnienie. Często odpowiedź na kolejne pytania schodziła na poboczne i luźne tematy z budowy lub życia. Odpowiedzi do pytań 3-8 były dwu, trzy zdaniowe. Czasami w trakcie przerywali i kazali przejść dalej. Można było wnieść wszelkie materiały własne (mi bardzo pomogły własne notatki w zeszycie gdzie znalazłem gotowe odpowiedzi na 4 pytani a). Od następnej sesji niestety zakaz wnoszenia własnych materiałów. Wchodzi się tylko z długopisem
Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Poradnik Majstra. PB, WT, BHP
Wskazówki: 4 osobowa komisja. Miła, ciągnie za język, zadaje pytania dodatkowe. Trzymają się bardzo dokładnie czasu przygotowania na odpowiedź. Materiały - wszystko, co się chciał. Na sali jest komputer, w którym są normy i ustawy.
Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Przebieg egzaminu: Czas na przygotowanie tylko 25 minut, z czego trzy pytania były do rysowania. Dodatkowo do odpowiedzi podchodziło się tylko z karteczką, na której można było coś przepisać. Poprzednimi latami można było odpowiadać z własnymi materiałami, także ten czas człowiek wykorzystał na szukanie a nie jak teraz przepisywanie .Ja znalazłem wszystkie odpowiedzi w swoich materiałach jednak czytanie treści i przepisywanie mnie "zabiło". Dodatkowo zabrałem się za pytania z ustaw a rysowanie zostawiłem na koniec. Brakło czasu na rysowanie. Komisja wymagała abym odpowiedział na pytania z rysowania. Gdy zacząłem rysować zbrojenie to dodatkowo kilkanaście pytać o otulenie, rozstaw, schemat statyczny itp. Później kolejne pytania z projektowania i już przestałem myśleć. Dodatkowo zobaczyłem punktację pierwszych pytań 2,0,0. Gdy zacząłem płynnie odpowiadać na pytania z ustaw to dalej się czepiali. Chciałem jak jak najszybciej opuścić salę. Zdobyłem 30 punktów na 50. Egzamin oblany.
Wskazówki: Trzeba dużo wiedzieć o projektowaniu żelbetu. Zauważyłem, że zdali ludzie, którzy niedawno skończyli studia a wszyscy starsi (po czterdziestce) oblali. Tacy młodzi jeszcze pamiętają dużo ze studiów. Ja działam w branży konstrukcji stalowych a miałem trzy zadania z żelbetu. Oczywiście miałem poradni majstra i tam to znalazłem, lecz już nie było czasu, aby przeczytać i przepisać. Polecam poradnik majstra.
Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Komisja Podkarpacka Można mieć ze sobą wszystko, oprócz urządzeń elektronicznych - do dyspozycji jest także komputer z aktami prawnymi. Jedna wskazówka - przygotować się i nie stresować przesadnie. Komisja, zależnie od humoru, czasami stara się pomóc, a czasami dopiec zdającemu przez niewybredne komentarze. Grunt, to zrobić dobre wrażenie i przekonać oceniających, że faktycznie ma się praktykę. Warto znać podstawowe wzory z mechaniki budowli i rozkład sił wewnętrznych w prostych elementach konstrukcyjnych.Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Przeglądnąć poradnik majstra budowlanego, przeglądnąć rysunki konstrukcji żelbetowych, kształtowania zbrojenia, warto wiedzieć, gdzie się co ma w materiałach.
Wskazówki: W komisji było w sumie cztery osoby. Nastawieni przyjaźnie, podpowiadali, ciągnęli za język, dopytywali. W sali jest jeden komputer, z normami i rozporządzeniami, ale można też mieć swoje materiały. Nie sprawdzają, co wnosisz - ja np. miałam w segregatorach, oprócz norm i rozporządzeń, obliczenia z projektów, poradnik majstra budowlanego itp - ale i tak z tego nie skorzystałam. Nie ma co się stresować - najważniejsze to mówić, mówić, mówić i jeszcze raz mówić. nikt nie wymaga na egzaminie obliczeń (a takie mnie słuchy dochodziły), tylko ogólnego rozeznania w temacie.
Specjalność: IS
Zakres: P
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja bardzo szczegółowo dopytywała. Z jednego pytania potrafiła zrobić 20 poważnych pytań. Można było mieć wszystko oprócz elektroniki. Dokładnie mierzono czas na przygotowanie odpowiedzi , tylko 25 min.
Jak widzisz, informacje te są bardzo przydatne i przydało by się ich tu trochę więcej ;) W stosunku do pozostałych Izb, jest ich dosyć mało.
Dodaj więc po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO USTNYMJeżeli wiadomości te były dla Ciebie przydatne, podziel się nimi proszę, udostępniając na FB. Pomoże to dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - PODKARPACKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.11.06. Zredagowano: 2019.04.17

enerpro © 2016