kask kask

EGZAMIN USTNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
POMORSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWASpecjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja była całkiem przyjazna. Na egzamin należy wejść pewnie, z uśmiechem (dla osób stresujących się mocno polecam positivum ;-))Należy dużo mówić na dane pytanie. Jeśli odpowiedź będzie wyczerpująca wg "check list" komisji to karzą przejść do następnego pytania.

Jak się przygotowałem:
Na egzamin ustny przygotowywałem się od 2 do 3 h dziennie przez miesiąc, znajdując przykładowe pytania w normach i rozporządzeniach
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Ze sobą możesz zabrać akty prawne oraz normy. W sali w której się przygotowujesz na pytania za bardzo nikt nie sprawdza co tam masz w segregatorze i zbytnio nie pilnują więc jak najbardziej możesz z skorzystać z pomocy wpiętej w segregator. Na przygotowanie się do odpowiedzi mieliśmy 40 minut i po tym czasie pierwsza osoba miała już wejść na salę do odpowiedzi. Komisja była miła ale dużo pytań w moim przypadku zadawała i wtedy łatwo zapomnieć o najprostszych podstawach.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie poszedłem na szkolenie więc nie mam zdania.

Opinia o serwisie:
Bez serwisu Haustechnik to było by krucho.
Na podstawie pytań z Waszego excela opracowałem odpowiedź na każde z nich zadawane w mojej izbie na przestrzeni 5 lat.
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja była całkiem ok. Pomagali, nie próbowali mnie zniszczyć tylko nakierowywali jeśli błądziłem w temacie. Wskazówki -> nie stresować się, nie opowiadać za dużo, myśleć.

Jak się przygotowałem:
spisy treści norm i aktów prawnych. 3 wieczory

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
nie byłem

Książki z których warto się uczyć:
Nie zapomnieć zabrać normy murowej, kominowej i drewnianej

Opinia o serwisie:
Nie korzystałem z haustechnika, ale teraz uważam, że to zajebisty serwis :) pozdrawiam.
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: Wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Egzamin ustny zależy głównie od wylosowanych pytań, na pewno warto nabyć pytania z haustechnik.pl gdyż większość się powtarza, ja akurat 5 na 8 miałem opracowane dzięki tej stronie. Co do odpowiadania to komisja jest w porządku ale trzeba dobrze odpowiedzieć na pytanie z praktyki, potem jest dużo łatwiej. Generalnie jak trafiamy w "słowo klucz" to nie dopytują, jeżeli nie to zadają kilka pytań, na których można się wyłożyć. Warto na egzamin przygotować samemu spisy treści z ustaw i rozporządzeń aby szybko znaleźć odpowiedź. Generalnie stres przed egzaminem jest duży, jednak po wejściu na sale z komisją mija, trzeba trochę się przyłożyć do nauki, mi na sam ustny zajęło to około 2 tygodni. Przed komisją nie można mie żadnych notatek, zostawiamy je w poczekalni. Czas na przygotowanie to godzina, gdzie mamy do dyspozycji wszystkie akty prawne i normy.

Opinia o serwisie:
Warto zakupić bazę pytań na ustny, bez niej ciężko było by się przygotować.
Specjalność: KB
Zakres: PW
Sesja: Wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Czasu na przygotowanie notatek do pytań dla zakresu P+W jest naprawdę mało - około 40 min. Należy pamiętać, żeby mieć dobrze opracowane pytanie z praktyki. Od tego pytania komisja zaczyna pytać i spotkałem się z opinią, że to pytanie może zadecydować o wyniku całego egzaminu. Ze względu na ograniczony czas w pokoju z normami polecam przyjść ze swoimi normami i wydrukowanymi rozporządzeniami. Po wyjściu z pokoju z normami jesteśmy zaprowadzeni do dużej sali konferencyjnej, gdzie będziemy mieli dostęp tylko do swoich pytań i przygotowanych notatek. W tej sali możliwe jest dyskretne konsultowanie z innymi zdającymi :) Komisja nie bije, ale trzeba odpowiadać rzeczowo na pytania. Nie polecam wdawać się w zbyt długą dyskusję, bo można po drodze strzelić gafę.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie byłem, strata pieniędzy i czasu.

Książki z których warto się uczyć:
Dla zakresu wykonawczego Poradnik Majstra Budowlanego, dla zakresu projektowego trzeba umieć szybko wynajdywać wymagane informacje z normy.
Specjalność: IS
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Szkolenie oceniam na plus. Większość prowadzących to osoby z bogatym doświadczeniem w branży, które przekazują wiedzę przydatną w pracy zawodowej.
Wskazówki: Komisja przyjaźnie nastawiona do zdającego. Pozwolono korzystać z własnych aktów prawnych i norm pod warunkiem, że nie zawierają notatek. Warto mieć swój uporządkowany segregator, w którym wiemy co gdzie jest. W tych dostępnych na sali nie szuka się zbyt komfortowo. Czas na przygotowanie odpowiedzi 45 min.
Opinia o serwisie: Wszystkie pytania, które pojawiły się na egzaminie pisemnym znajdują się w bazie haustechnika.
Specjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Komisja była w miarę ok, dużo pytań zadawali dodatkowych, ale raczej nie po to żeby oblać, tylko żeby odpowiedź miała formę rozmowy. Ze względu na to, że byłam pierwsza danego dnia do odpowiedzi z IS, czasu na przygotowanie miałam trochę mało, bo 45min w sali z materiałami (można było korzystać ze swoich, ale bez notatek i z dostępnych porozkładanych na biurkach w nieładzie i kompa), natomiast w drugiej sali miałam tylko 5min co ledwo wystarczyło na przeczytanie stworzonych przez siebie notatek. Potem należało oddać notatki i przed komisję wychodziło się tylko z tym co zostało w głowie. Telefon odbierali przed rozpoczęciem egzaminu, oddali po. Egzamin zaliczony! :)
Opinia o serwisie: Z portalu korzystałam by przygotować się do części pisemnej egzaminu. Uważam, że bardzo przydatna strona :)
Specjalność: IM
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Byłem na szkoleniu w Gdańsku robiąc inne uprawnienia 3 lata temu, i gdyby nie opinie "że obecność na szkoleniu pomaga zdać", to bym nie poszedł. Tym razem robiąc kolejne uprawnienia, drugi raz już nie poszedłem na szkolenie. Płacisz na spędzenie weekendów, gdzie w większości zajęć ktoś tylko czyta ci ustawy i rozporządzenia, i to jeszcze za jakie pieniądze.
Książki z których warto się uczyć: Mogę dodatkowo polecić, do części wykonawczej, może nie tyle książki, a jeszcze zalecenia i wytyczne GDDKiA, dostępne za darmo na ich stronie, np. odwodnienie, antykorozja obiektów itp. Normy są płatne, ale jak ktoś ma znajomą osobę z uprawnieniami, to taka osoba może się logować na swój profil w PIIB i ma dostęp do czytelni norm.
Wskazówki: Komisja: kto jest z Gdańska lub jest na miejscu to wie, kto "rządzi w komisji". Dla komisji najważniejsze jest pytanie 1, z praktyki, które otrzymujemy w imiennej kopercie, pozostałe pytania są losowane w zestawach. Jeżeli, ktoś słabo odpowie na pytanie 1, to mało prawdopodobne, że zda. Bardzo dużo pytań dodatkowych, które potrafią bardzo ale bardzo wykraczać poza zakres pytania. Na sali przygotowań są dostępne akty prawne i normy (po 2 komplety, a w jednej turze wchodzi 6 osób), można też mieć swoje egzemplarze. Dużo pytań dotyczy spraw praktycznych, a w normach i aktach prawnych tego nie ma.
Opinia o serwisie: Pytania z lat poprzednich - przydatne. Baza aktualnych ustaw i rozporządzeń – wszystko aktualne i na bieżąco
Specjalność: KB
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Uczęszczałam na szkolenie w PZITB - uważam, że zwłaszcza do pisemnego przygotowało mnie całkiem dobrze i zmotywowało do pracy - polecam.
Wskazówki: Wszystkie materiały trzeba było pozostawić przed wejściem na egzamin. W sali przygotowania z normami i przepisami mieliśmy ok. 45 min. Warto wziąć swoje, bo czasu nie jest dużo, a w stresie łatwiej wertować w tym, co się zna. Oczekiwanie na sam egzamin po przygotowaniu z normami w moim przypadku trwało ok. 4h (a niektórzy czekali jeszcze znacznie dłużej) - koniecznie zabrać ze sobą batoniki i kanapki!
Opinia o serwisie: Excel z pytaniami na ustny super przydatny - z 8 pytań wylosowanych na egzaminie przynajmniej 3 widziałam już wcześniej i dokładnie wiedziałam, gdzie szukać - Dzięki :*
Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Przed wejściem na salę egzaminacyjną notatki z przygotowania są zabierane! Dlatego trzeba się odpowiedzi nauczyć szybko na pamięć! Przed komisją siadasz tylko z treścią pytań, które po zakończeniu egzaminu są zabierane. Tak, więc polecam spisać pytania przed wejściem na salę egzaminacyjną.Specjalność: IE
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Dosyć ostra komisja - dużo ludzi nie zdało. śmiem twierdzić, że ok 50% - zobaczymy jak statystyki. Wychodzący twierdzili, że znali odpowiedzi na wszystkie pytania, ale zbyt mało szczegółowo. Bardzo długi czas oczekiwania. Wszedłem o 12:30 na przygotowanie wyszedłem z egzaminu ok 16:00. W tym czasie porozumiewanie się (dyskretne) jest możliwe - zarówno podczas przygotowania jak i oczekiwania na egzamin. To Tyle - pozdrawiam i powodzeniaSpecjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Godzina na przygotowanie. Tylko w oparciu o udostępnione przez komisję norm. W trakcie przygotowania wolno robić notatki, które ma się ze sobą do momentu wejścia przed komisję. Można zatem jeszcze się tego wszystkiego nauczyć na pamięć czekając na wejście. Oczywiście, jeśli notatki w tej panice będą czytelne! W momencie wejścia przed komisję notatki są zabierane sprawdzana jest tożsamość delikwenta i odpowiada się "z głowy". Komisja w Pomorskiej jest bardzo ok. Nie mogę powiedzieć, żeby grali nie fair. Nie udupiają. Pytają o konkrety. Po prostu trzeba wiedzieć i pewnie "błysnąć". Nie robią podchodów i nie podpuszczają w tarapaty. Jest to oczywiście tylko moje wrażenie, ale inni też nie mieli powodów do narzekania. POWODZENIA!Specjalność: Kb
Zakres: P
Sesja: WIOSNA 2017

Mam wrażenie, że to czy zdasz zależy od nastroju komisji. Przed egzaminem masz czas na przygotowanie - dostajesz akty i normy, które są na listach. Polecam wydrukować swoje. Polecam również wydrukować najważniejsze Polskie normy których nie ma na liście jak: drewno, mury, posadowienie pośrednie i bezpośrednie. Wskazówki tylko takie, zęby się nie stresować.Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Swoje akty prawne polecam Haustechnika i jego segregatory bardzo dużo zaoszczędzonego czasu. Bieżcie ze sobą normy i akty prawne ważne żeby ogarniać gdzie co jest czasu jest dosyć żeby się na szybko przygotować. Uczyłem się do całego egzaminu tylko i wyłącznie z Haustechnika i zdałem bez problemu. Przy okazji Dzięki:)Specjalność: IS
Zakres: PW
Sesja: WIOSNA 2017

W osobnym pomieszczeniu, w którym otrzymaliśmy pytania, były dostępne ustawy i rozporządzenia oraz normy na laptopie - godzina na przygotowanie odpowiedzi. Można było mieć ze sobą swoje przepisy i normy wydrukowane - nie mogły one zawierać notatek czy innych materiałów. Najważniejsza rada to mieć właśnie ze sobą swoje przepisy, które wcześniej samemu się wydrukowało i ułożyło w jakiś logiczny sposób, bez problemu można wtedy szybko wszystkie odpowiedzi w nich wyszukać - nie ma szans zrobić tego tak sprawnie w tym co leży na sali.Specjalność: ID
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Można mieć wszystkie normy. Nie można mieć katalogu wzmocnień nawierzchniSpecjalność: IM
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

"Pytania z kartki są tylko początkiem do rozmowy z komisją"- dopytywali prawie do każdego pytania. Komisja: Maciej Malinowski, Marek Wesołowski, Studnicki i jeszcze 2os.Specjalność: IH
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2016

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Przed egzaminem zapraszają wszystkie osoby, które miały się stawić na tą samą godzinę (w moim przypadku 5 osób) do sali, w której są wszystkie normy, akty prawne itp. obowiązujące dla wszystkich specjalności (całość obowiązującego materiału dla wszystkich zdających). Każdy losuje zestaw pytań, po czym miła pani informuje, że mamy godzinę na przygotowanie odpowiedzi - ona w tym czasie czytała książkę, porozumiewanie się między sobą umiarkowanie możliwe ;). Można notować na kartkach. Po godzinie wszyscy przechodzą do 'poczekalni' i komisja wzywa osoby kolejno jak były na liście - w tym czasie można się jeszcze uczyć z własnych notatek powstałych w trakcie godzinnych przygotowań, konsultować z innymi zdającymi itp. itd. Komisja raczej przychylna, dużo zależy od pewności swoich wypowiedzi - ja spędziłem przed komisją niecałe 10 minut, miałem czytać pytanie a następnie odpowiedź. Szło dobrze, więc ostatnich 1-2 pytań już nie musiałem czytać... :) Jeśli chodzi o przygotowanie do ustnego to przede wszystkim polecam skupić się na spisach treści, aby orientować się gdzie co się znajduje i jak szybko odnaleźć informacje - chociaż nie ukrywam, że gdyby na przygotowania było 25 minut zgodnie z pierwotnym planem, to mogłoby być trochę ciężej.

Jak widzisz, informacje te są bardzo przydatne i przydało by się ich jeszcze więcej ;)
Dodaj więc po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO USTNYMJeżeli wiadomości te były dla Ciebie przydatne, podziel się nimi proszę, udostępniając na FB. Pomoże to dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - POMORSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.11.06. Zredagowano: 2019.04.17

enerpro © 2016