kask kask

EGZAMIN USTNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
ŚLĄSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWASpecjalność: ID
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Egzamin zdawałem w II turze popołudniowej zdających jako jeden z pierwszych. Ogołem zdawało 9 osób - zdało 8, z tym że rozpoczęliśmy o 15 a całość zakończyła sie około 19. Komisja składała się z 4 osób - dwóch panów milczało, rzadko rzucali krótkie pytanie. Większość pytań zadawały obie panie - pytania miały na celu naprowadzić na właściwą odpowiedź. Na salę można było zabrać ze sobą wszystko co się przyniosło poza komórką i komputerem co chyba jest oczywiste. Warto odpowiadać własnymi słowami, można zerkać na kartkę z notatkami ale nie czytać z niej ;) , ewentualnie do notatek dodawać szkice - brudnopis jest dołączany do protokołu z egzaminu, komisja nie czepia się szczegółów nazewnictwa, nie oczekuje recytowania danych z ustaw i rozporządzeń, czasem poprawią ale ogólne wrażenie po całości jest takie że jak ma się jakiekolwiek pojecie o tym co się mówi i myśli się logicznie to komisja jest przychylna
Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie uczestniczyłem

Książki z których warto się uczyć:
zabrałem tylko ustawy i rozporządzenia związane z drogami do tego wydruki WT od 1 do 5 i katalogi nawierzchni i napraw dostępne na stronie GDKiA

Opinia o serwisie:
Zamówiłem pytania pojawiające się na ustnym i mimo że nie skorzystałem z nich właściwie to nie żałuję bo szukając odpowiedzi na nie przy okazji wpadło do głowy to i owo, wszystko w sumie złożyło się na sukces i zdanie obu egzaminów
Specjalność: IE
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja była dość pomocna, sporo informacji ze mnie wyciągnęli bo chociaż o części rzeczy ze stresu zapomniałem to naprowadzili mnie i sobie przypomniałem. Warto mieć napewno normy N- SEP

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie byłem.
Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Można mieć swoje przepisy, normy, książki, a nawet notatki. Nie można korzystać z telefonu - każą wyłączyć na wejściu. Trzeba odpowiadać pewnie i nie dać sobie wejść w słowo (choć to bywa trudne ;-) ). Komisja pomaga, ciągnie za język, nawet daje dodatkowe 3-5 minut, jeżeli ktoś nie zdąży z jakimś pytaniem. Jak zaczyna się mówić nie na temat, to komisja przerywa (czasem może to zbić z tropu lub wydać się lekko złośliwe, "co też Pani opowiada, ja nie o to pytam"), ale jednocześnie naprowadza, o co konkretnie im chodzi w danym pytaniu. 30 minut na przygotowanie, 30 minut na odpowiedź. 2-3 osoby na daną godzinę, grupki co 2 godziny (na 8:00 3 osoby, na 10:00 3 osoby, na 12:00 2 osoby, po ostatniej osobie z grupy "przedobiadowej" krótka narada i wyniku - u nas były ok. 13.00; potem przerwa na obiad i od 15.00 kolejne grupki, chyba też co 2 godziny). Na sali jednocześnie dwie osoby - jedna odpowiada, druga w tym czasie się przygotowuje. Zdawalność była średnia... Na 8 osób 1 nie przystąpiła, 3 zdały, 4 niestety nie zdały. Pytania o schody żelbetowe oraz o stropy gęstożebrowe i związane z nimi zagadnienia powtarzały się w wielu zestawach.

Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Nie uczęszczałam.

Książki z których warto się uczyć:
Warto mieć swoje akty prawne z pozaznaczanymi istotnymi kwestiami, które przewijają się w pytaniach. Oprócz tego Poradnik majstra budowlanego jako źródło rysunków, przekrojów itp.

Opinia o serwisie:
Dziękuję za zestaw aktów prawnych - przydał się zarówno do pisemnego, jak i do ustnego (zdałam pisemny w 2017 bez wykupywania jakiegokolwiek programu płatnego, jedynie na podstawie przeczytanych aktów prawnych i testów z Twojego portalu).
Specjalność: ID
Zakres: P
Sesja: Wiosna 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Komisja składała się z starszego przewodniczącego który z reguły niewiele dopytywał, starszej Pani która zajmowała się dopytywaniem z części bardziej "ogólnej" oraz Pana z brodą który zadawał bardzo podchwytliwe i niejednoznaczne pytania z zakresu drogowego. Komisja z tego co zauważyłem to dla niektórych była bardzo miła, natomiast wobec mnie i nie tylko miałem wrażenie iż chcą nas zmieszać z błotem i pokazać swoją wyższość. Teoretycznie można było przed samą komisją mieć tylko kartkę z notatkami, ale niestety niewiele to dawało bo nie pozwalali za bardzo z niej czytać, pomimo tego co słyszałem przed egzaminem że można spokojnie z tego czytać bo po to to jest. Dla osób zdających w przyszłości, to przede wszystkim zachować spokój, czasu na przygotowanie się jest aż nadto (czas odpowiedzi 2 osób przed nami - więc wychodzi ok. 30-40 min), warto przyjść też ze swoimi materiałami - w tym opisać sobie każde rozporządzenie oraz przygotować do nich spisy treści i zalecam też zabranie własnych książek.

Książki z których warto się uczyć:
Edel - "Odwodnienie dróg" Piłat, Radziszewski - "Nawierzchnie asfaltowe" Bzówka - "Geotechnika komunikacyjna"

Opinia o serwisie:
Korzystałem z bazy pytań na egzamin ustny ze sklepu Haustechnika i jestem bardzo zadowolony z otrzymanych materiałów. Zakupiłem również komplet rozporządzeń dla mojej specjalności, które sobie wydrukowałem i zabrałem ze sobą na egzamin ustny - szczerze polecam takie rozwiązanie :)
Specjalność: ID
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Nie byłem na szkoleniu - uważam, że w przypadku drogowców jest to tylko zbędny wydatek - (duży wydatek).
Książki z których warto się uczyć: Pracuje w drogownictwie 12 lat wiedza na egzamin ustny to głównie moje doświadczenie z okresu pracy, trudno tu mówić o książkach jakie należy przeczytać. Na pewno należy zapoznać się z zakresem materiału z całych studiów i oczywiście wiedzieć gdzie co znaleźć w jakiej ustawie, normie czy rozporządzeniu - to bardzo ważne !
Wskazówki: Komisja bardzo sympatyczna i uprzejma, w razie wątpliwości udzielają wskazówek i sugestii. Jeśli chodzi o materiały to ja miałem rozporządzenia, ustawy, normy i jedną książkę - budowa dróg. Moje wskazówki - nie stresować się i będzie dobrze, nawet jeśli nie zdasz to zdasz w następnym terminie i świat się nie zawali. Komisja nie chce nikogo na siłę oblać ! Podobno od roku 2018 ma być nowa komisja, gdyż obecna kończy swą kadencję!
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Poradnik Majstra Budowlanego, i wymagane normy.
Wskazówki: w Śląskiej Izbie można było mieć swoje wydrukowane materiały bez ograniczenia. Komisja zadawała bardzo dużo dodatkowych pytań szczegółowych. (przy przepisaniu danej definicji z materiałów widzieli kto umie , a kto tylko wypisał)
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Poradnik majstra miałem i opracowane pytania ze zrobionym spisem alfabetycznym, np Beton - klasy Zbrojenie - schody płytowe Kierownik budowy - obowiązki/ Art...... Trochę się bałem z tego skorzystać, ale majster się przydał
Wskazówki: Komisja OK. Mówić jak najmniej, co by nie drążyli. Nie potrzebnie powołałem się na art zbędne, ale powiązane. Później stwierdzili, że lepiej idzie mi jak mówię z głowy a nie czytam z kartki
Specjalność: ID
Zakres: PW
Sesja: JESIEŃ 2017

Książki z których warto się uczyć: Nawierzchnie Asfaltowe Edel - Odwodnienie dróg
Wskazówki: Komisja bardzo rzeczowa i rozsądna. Do uprawnień w moim rzucie podchodziło 10 osób, 8 PW, 2 W, czterech nie przybyło, zdali wszyscy ale widać było dobre przygotowanie. Warto mieć swoje materiały, posegregowane i opisane. Komisja pozwalała odpowiadać, ewentualnie dopytywała. Drogowcy są rozsądni, sprawdzają głównie czy wiesz o czym mówisz nie trzeba na pamięć znać tabelek z ustaw. Czas przygotowania na egzamin około 25 minut, czasami trochę dłużej jak ktoś w trakcie odpowiadał. Ogłoszenie wyników na koniec grupy. Jeśli na budowie byłeś, widziałeś i pracowałeś, a projekty robiłeś sam to zdasz, bardzo trafnie potrafią wyczuć kto nie był na budowie ;)
Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2016

Czasu na przygotowanie do odpowiedzi jest na prawdę niewiele. Trzeba uważać żeby nie stracić czasu na robienie zbyt dokładnych konspektów.Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Standardowo zdawalność na śląskiej izbie w branży sanitarnej - znikoma, u mnie tj. 02.06.2017 godz. 8:00, na 11 dopuszczonych, 10 obecnych - 3 zdało. u znajomych podobnie, albo nikt, albo max 3 osoby. Na sesji jesiennej na ustnym było 8 - osób, 2 zdałySpecjalność: IE
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Dozwolone były normy, ustawy i rozporządzenia, literatura fachowa. Komisja o dziwo sympatyczna, pomocna. 30 minut na przygotowanie.Rady: im więcej materiałów tym lepiej, oczywiście posegregowanych. Trzeba mieć dobre rozeznanie co gdzie się ma bo czas biegnie błyskawicznieSpecjalność: ID
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Wystarczająco czasu na przygotowanie moim zdaniem Jedna osoba odpowiada, dwie się przygotowują na tej samej sali. Daje to jakieś 30min czasu. Podczas ustnego można mieć swoje notatki, książki, ogólnie rzecz biorąc wszystko poza urządzeniami elektrycznymi (gdybym to wiedziała wcześniej, inaczej przygotowywałabym się do ustnego)
Jak widzisz, informacje te są bardzo przydatne i przydało by się ich tu trochę więcej ;) W stosunku do pozostałych Izb, jest ich dosyć mało.
Dodaj więc po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO USTNYMJeżeli wiadomości te były dla Ciebie przydatne, podziel się nimi proszę, udostępniając na FB. Pomoże to dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - ŚLĄSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.11.06. Zredagowano: 2019.04.17

enerpro © 2016