kask kask

EGZAMIN USTNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAŻENIA Z EGZAMINU
ZACHODNIOPOMORSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWASpecjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu ustnego:
To wszystko co pamiętam, jedynie co mogę jeszcze poradzić to zakupienie książki: "Jednolite przepisy budownictwo stan prawny 1 marca 2018r ( lub nowsze wersje) " i pozaznaczać sobie najważniejsze rzeczy, ponadto ja przygotowałam sobie segregator z najważniejszymi rzeczami dzieląc na kategorie aby szybciej znaleźć. Te dwie rzeczy pozwoliły mi szybko znaleźć odpowiedzi, reszta to oczytanie i logiczne myślenie w momentach gdy komisja zadawała dodatkowe pytania :) W sesji Listopadowej odpowiedziałam na wszystkie pytania, odnosiłam się też do budów z życia co komisje zainteresowało, (samo czytanie z kartki ich zanudza :) )
Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu ustnego:
Na ustnym można mieć swoje materiały. Ludzie wchodzą z wielkimi torbami z przepisami, warunkami, ustawami. Na miejscu jest też laptop z normami więc mozna sobie poszukać. Komisja rewelacyjna trzyosobowa. Mili uśmiechnięci. Starają się wyciągnąć z ciebie informacje które wiesz a przez stres nie jesteś w stanie nic powiedzieć bo nagle na 15 sekundy masz pustkę w głowie. W związku z tym że mam już uprawnienia do projektowania a teraz zdawałam wykonawcze komisja o tym wiedziała i mimo odpowiedzi na pytania z wykonawczych pytali mnie o rozwiązania projektowe. Fakt że zadają pytania dodatkowe. W związku z tym można wybrnąć albo się pogrążyć. Ja zdałam. Powodzenia.
Książki z których warto się uczyć:
Najlepiej uczy się z testów z internetu. Jest kilka firm które sprzedają takie testy. Pytania się powielają ale nie wszystkie. Trzeba umieć Prawo Budowlane i Kpa.
Ocen a szkolenia w Izbie:
Szkolenie przydatne ale cena trochę odstrasza. W cenie są materiały, które przydają się do uczenia.
Specjalność: KB
Zakres: P
Sesja: JESIEŃ 2018

Przebieg egzaminu ustnego:
Jedyne materiały z jakich korzystałem przygotowując się do egzaminu, pochodziły ze strony HAUSTECHNIK (testy na stronie, segregator z aktami prawnymi, zbiór pytań na egzamin ustny). Dodatkowo do ustnego przeglądałem książki: Nowy poradnik majstra budowlanego - J. Panas, Obliczanie konstrukcji budynków wznoszonych tradycyjnie - J. Hoła, Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym - J. Kotwica, Konstrukcje żelbetowe t. I i II - W. Starosolski, Konstrukcje żelbetowe - J. Kobiak. Innych materiałów nie posiadam.
Specjalność: ID
Zakres: projektowo-wykonawcze
Sesja: JESIEŃ 2018

Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to:
Egzamin przebiegał w miarę sprawnie ale na 10 pytań na 25 min to trochę za mało. Mój przewodniczący zwracał uwagę na znalezienie przypisu w danej ustawie czy rozporządzeniu co miało bardzo duże znaczenie przy punktacji za odpowiedź. Materiały wszystkie jak się chce ale tylko do opracowania pytań. Najlepiej wziąć mniejszą ilość i wiedzieć gdzie czego szukać. Spokojnie znaleźć ustawę czy rozporządzenie, normę do danego pytania bo to może wystarczyć w odpowiedzi przed komisją.
Opinia o szkoleniu w tej Izbie:
Szkolenie średnie. W sumie to tylko w miarę utrwalenie rzeczy odnośnie Prawa Budowlanego i KPA. Za krótko trwało i to był największy zawód.
Książki z których warto się uczyć:
Ujednolicone przepisy BUDOWNICTWO stan prawny - 3 września 2018r. Wydawnictwo LEGIS prawo i ekonomia Warszawa 2018
Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Wskazówki: Komisja przyjazna, przychylnie nastawiona do zdającego. Trzeba odpowiadać rzeczowo, skupić się na najważniejszych kwestiach, nie wdawać się w dyskusję z komisją. Można było mieć ze sobą książki, wszelkie akty prawne. Dodatkowo na sali były normy w wersji papierowej oraz wszystkie akty prawne w wersji elektronicznej na komputerze należącym do Izby.


Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Szkolenie przydatne, ze względu na materiały, które otrzymaliśmy oraz informacje od prowadzących, na co mamy być przygotowani na egzaminie, zwłaszcza ustnym. Trochę drogo - 1.107zł za 2 x 2dni. Jednak szkolenie nie równa się: byłem=zdałem. Trzeba, choć trochę przysiąść i się pouczyć.
Książki z których warto się uczyć: Prawo budowlane, warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Po za tym normy wyszczególnione dla danej specjalności (u mnie między innymi zeszyty COBRTI INSTAL). Ja zakupiłem licencje dla programu do nauki (testy i ustny) - pomaga i to bardzo. Mój okres nauki to około 1,5 miesiąca.
Wskazówki dotyczące przebiegu egzaminu ustnego w tej izbie to: Komisja trzy osobowa, według mojej oceny przyjazna. Można było mieć ze sobą wszystkie materiały, jakie się chciało przynieść (zakaz korzystania z telefonu, własnego tableta lub komputera). Na sali był komputer, z którego można było skorzystać (bez podłączenia do internetu) na którym był wszystkie ustawy, rozporządzenia, normy skatalogowane z możliwością przeglądania i czytania. Dodatkowo były dostępne segregatory z normami oraz ustawami i rozporządzeniami. Czas przygotowania się 25 minut, mało, ale jeśli pytania nie są dla Ciebie "czarną magią" i wiesz gdzie szukać, aby uszczegółowić odpowiedź choćby o tytuł ustawy, paragraf, artykuł, ustęp to czasu aż nadto. PODSTAWA TO NIE DAĆ SIĘ OPANOWAĆ STRESOWI - wiem łatwo mówić, ale trzeba dać radę.
Specjalność: KB
Zakres: W
Sesja: JESIEŃ 2017

Opinia o szkoleniu w tej Izbie: Nie byłem na szkoleniu, wg znajomego nie warto Książki z których warto się uczyć: polecam poradnik majstra budowlanego, poradnik kierownika budowy mimo iż stary i vademecum budowlane
Wskazówki: Wiem, że jedna z komisji bardziej dopytuje po odpowiedzeniu na pytanie ale ogólnie bardzo pozytywnie. Dostępny na miejscu komputer z ustawami, a materiały swoje dowolne oczywiście bez elektroniki. Do ustnego oczywiście najważniejsze wiedzieć gdzie co znaleźć w ustawach i w jakiejś książce technicznej.
Specjalność: Kb
Zakres: P
Sesja: WIOSNA 2017

Jeżeli chodziło o pytania dotyczące ustaw, rozporządzeń, to wystarczyło podać tylko gdzie to można znaleźć oraz podać paragraf bądź artykuł, bez wyszczególniania co tam się dokładnie znajduje.Specjalność: Kb
Zakres: P
Sesja: WIOSNA 2017

Na egzaminie można było mieć ze sobą normy i ustawy oraz książki i swoje notatki. Można było korzystać z laptopa, należącego do izby, na którym były ustawy , rozporządzenia, kodeksy (ctrl+F bardzo ułatwiało sprawę, szybko można było znaleźć interesującą frazę).Specjalność: Kb
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja bardzo przychylna, naprowadzała na prawidłowe odpowiedzi. Można było korzystać z materiałów własnych, wszystkie normy i rozporządzenia, ustawy były również dostępne w wersji papierowej i elektronicznej.Specjalność: Kb
Zakres: PW
Sesja: WIOSNA 2017

Przebieg spokojny, nerwy przed wejściem. Materiały można mieć wszystkie oprócz elektroniki. Wskazówki: przede wszystkim mówić głośno i wyraźnie i być pewnym siebie.Specjalność: IS
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Komisja składała się z 4 os. Materiały w formach papierowych typu Normy, KPA, PB itpSpecjalność: ID
Zakres: W
Sesja: WIOSNA 2017

Czas na przygotowanie się 30min. do dyspozycji można było mieć swoje materiały, tj.: ustawy, rozporządzenia, normy wszystkie akty prawne dostępne były w wersji elektronicznej, na komputerze izby
Jak widzisz, informacje te są bardzo przydatne i przydało by się ich tu trochę więcej ;) W stosunku do pozostałych Izb, jest ich dosyć mało, a wszystko zależy od chęci zdających.
Dodaj więc po egzaminie swoją recencję, wypełniając jeden z formularzy w zakładce: INFORMACJE ZWROTNE -> INFO PO USTNYMJeżeli wiadomości te były dla Ciebie przydatne, podziel się nimi proszę, udostępniając na FB. Pomoże to dotrzeć do pozostałych zdających.


Pozdrawiam
Tomasz Czapiewski
www.haustechnik.pl
www.haustechnik.sklep.pl
www.facebook.com/uprawnienia.haustechnik/


Post "EGZAMIN PISEMNY NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE - WRAZENIA Z EGZAMINU - ZACHODNIOPOMORSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl.
Umieszczono: 2017.11.06. Zredagowano: 2019.04.17

enerpro © 2016