kask kask

SZKOLENIE DO EGZAMINU NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE – CZY WARTO IŚĆ?


W każdej Izbie Inżynierów Budownictwa, jak i towarzystwach związanych jak np. SEP organizowane są szkolenia dla przygotowujących się do egzaminu na uprawnienia budowlane. Dookoła tematu szkoleń chodzi wielki jak niedźwiedź mit jakim jest stwierdzenie, że uczestnictwo w szkoleniu jest konieczne aby móc znać egzamin.


W niniejszym artykule zajmę się więc trzema kwestiami:
1. Kurs a gwarant zdanego egzaminu
2. Jakość kursów
3. Co zyskujemy

1. Konieczność uczestnictwa w kursie jako gwarant zdanego egzaminu
Niezależnie od Izby panuje w śród zdających wszechobecne przekonanie, iż idąc na szkolenie zyskuje się przychylniejsze traktowanie na egzaminie ustnym, ponieważ egzaminatorzy podczas odpytki zerkają kątem oka na listę obecności z kursu i w ten sposób przepychają ludzi bądź ich z góry skreślają. Patrząc wstecz na przekrój osób które zdały i oblały egzamin myślę, iż można zdemontować powyższą opinię. Uczestnictwo w kursie, nie miało żadnego znaczenia w przebiegu egzaminu. Komisja egzaminacyjna w żaden sposób nie dawała znać, iż ma dostęp do list osób z kursu i że ma to jakikolwiek wpływ na osobę zdającą. Tak jest przynajmniej w Izbie Pomorskiej i kilku innych. Trzeba po prostu umieć i być pewnym siebie.
Być może w mniejszych Izbach jest to kultywowane, nie wiem nie mam pełnego przekroju. Jeżeli masz inne informacje, napisz proszę, a umieszczę w serwisie opinie ku przestrodze pozostałych.

2. Jakość kursów
Jakość szkoleń zależy nie tylko od Izby ale nawet od specjalizacji. Nie chcę wypisywać która Izba i dla jakich specjalizacji prowadzi szkolenia dobrze bądź źle. Pozostawiam to Tobie do sprawdzenia, bądź dowiedzenia się od doświadczonych kolegów. Chcę tyko zaznaczyć, iż kurs nie przygotuje cię kompleksowo ani na egzamin ustny ani na pisemny. Mało tego, często zostaniesz obdarowywany tonami informacji totalnie zbędnych i nieprzydatnych pod kątem egzaminu. Prowadzący bardzo często nie są powiązani zawodowo z branżą budowlaną i nie czują ciężaru odpowiedzialności zawodowej za realizację inwestycji jaką zyskujesz po zdaniu uprawnień. Są to często teoretycy których wzięto po znajomości by dorobili sobie do pensji bądź emerytury.
Z drugiej strony zdarzają się wykładowcy którzy na co dzień pracują w branży: urzędnicy z Wydziału Budownictwa/Środowiska Starostw Powiatowych, Inspektorzy Budowlani, Inspektorzy BHP i wielu innych praktyków których warto posłuchać. Jeżeli nawet nie dowiesz się od nich, na co zwrócić uwagę ucząc się do egzaminu, to uzyskasz cenne wskazówki dotyczące procesu budowlanego widzianego z innej strony niż Ty obecnie działasz. Warto być na takich prelekcjach! Polecam.
I tutaj mały apel. Jeżeli jesteś już po świetnych wystąpieniach któregoś wykładowcy – proszę o informację dot. nazwiska tej osoby, dziedziny którą prezentował i Izby dla której wykłada. Umieszczę spis na stronie by wiadomo było na co chodzić, a czego unikać.

3. Co zyskujemy
Podstawową zaletą kursu jest przede wszystkim poznanie innych zdających z twojej branży. Jest to istotne nie tylko pod kątem przyszłych kontaktów, ale ewentualnej pomocy na egzaminach. Poznacie się wzajemnie na kursie, łatwiej więc będzie podpytać o to czego nie wiesz lub nie jesteś pewien na egzaminie. Ponadto wiesz czy warto pytać daną osobę, bo jest kompetentna lub czy jest na tyle koleżeńska i komunikatywna, że Ci pomoże. Każdy ma również inne doświadczenie w branży, zatem wiadomo do kogo się zgłosić z trudnym specjalistycznym pytaniem. Z kolei na egzaminie pisemnym, wiesz kim są osoby które siedzą dookoła Ciebie.

Generalnie pomijając kwestię jakości szkoleń uważam, iż warto wybrać się na kurs. Głównie po to by poznać ludzi, zdobyć nowe kontakty i wiedzieć do kogo się odezwać na egzaminach. Szczególnie gdy koszt szkolenia bardzo często zwracany jest przez pracodawcę. Informacje o kosztach i terminach znajdziecie na stronach swoich Izb.

Jedyne co możesz stracić to czas na nudnych prelekcjach. Ale wtedy polecam wziąć ustawę w torbę jako lekturę, bądź na smartfonie przerabiać pytania z haustechnik.pl


Najwyższy czas byłoby już się puczyć! A jak się uczyć by zostało coś w głowie? Kliknij DALEJ->

Post "Szkolenie do egzaminu na uprawnienia budowlane - czy warto na to iść?" pojawił się po raz pierwszy w haustechnik.pl
Umieszczono: 2016.05.09 Zredagowano: -

enerpro © 2016